Pendrive jest dyskiem przenośnym, więc nie trudno go zgubić . Warto zatem swoje dane zabezpieczyć przed innymi… Jest program który nam to ułatwi – TrueCrypt. Nie należy do łatwych w konfiguracji, ale możliwości ma ogromne i do tego jest bezpłatny (Open Source).
W przedstawionym tutorialu będę szyfrował pendrive’a o objętości 4GB, wcześniej sformatowanego ,z systemem plików NTFS.
Lecz jak słusznie zauważył harcerz pendrive’a warto by sformatować w fat32 jeśli nie zamierzamy tam trzymać plików większych niż 4GB i zamierzamy go używać na innych systemach (linuxy radzą sobie z ntfsem ale mac osX już niekoniecznie).
Instalacja TrueCrypt 6.2a
Najpierw ściągnij wersję freeware TrueCrypt 6.2a i zainstaluj.
Możesz skorzystać ze spolszczenia (rozpakuj i umieść plik Language.pl.xml w folderze głównym programu), ale tu wszystkie komendy na screenach pokazuję w języku, który jest domyślny – angielski.
Podczas procesu instalacji klikaj tylko “next” lub “accept”, gdyż program ustawi wszystko domyślnie. Po udanej instalacji powinieneś zobaczyć:
Następnie program zapyta czy chciałbyś skorzystać z tutoriala jeżeli nigdy nie korzystałeś z programu. Jeżeli chcesz to przeniesie Cię na stronę autora (całość po angielsku). Ok – Finish.
Szyfrowanie dysku
1. Restartujemy komputer i klikamy na ikonkę powstałą po instalacji TrueCrypt. Pokaże się okno programu gdzie włączymy kreatora, który podpowie co robić dalej. Kliknijmy na Volumes i wybierzmy to co na screenach poniżej:
Oczywiście wybór zatwierdzamy klikając Next >.
2. Czas na wybranie naszego dysku czyli pendrive’a. W tym przypadku zaszyfrujemy cały flashdysk dlatego najpierw kliknijmy na Select Device:
Pendrive nazwałem “4GB” i w kolumnie Name każdy powinien swój dysk poznać, poza tym jest też wielkość Size. Zaznaczam tak jak na screenie i OK.
Pokazał się komunikat. Jeżeli jesteśmy pewni swojego wyboru to klikamy TAK.
3. Pojawił się wpis dotyczący wybranego urządzenia, czyli naszego pendrive’a.
Next >
4. Następnym krokiem będzie potwierdzenie że wybrany dysk jest pusty, (wcześniej go formatowałem) zaznaczam:
Next >
5. Kolejny krokiem będzie wybór algorytmu szyfrowania plików na dysku. Wybieramy AES – jest to opcja domyślna.
Next >
6. Wyświetli się wielkość dysku, potwierdzamy klikając Next >
7. W polach tekstowych wpisujemy nasze hasło, będzie ono chroniło pliki na dysku.
Pojawi się komunikat informujący, że hasła mające mniej niż 20 znaków są łatwe do złamania. Decyduję się na TAK.
8. Ustawiamy dokładnie tak jak powyżej. Ruszając chwilę myszką generuje się klucz szyfrujący. Klikamy na Format. Okienka poinformują nas o usunięciu całej zawartości naszego pendrive’a. Ok.
Nastąpi zmiana litery dysku (dotychczas było to “I”). Zamykamy wszystkie okna programu TrueCrypt. Wyciągnijmy też pendrive’a z portu USB.
Jak dostać się do zaszyfrowanego dysku?
Najpierw włóżmy nasz flashdysk do portu USB. Pojawi się informacja że nie został sformatowany, anulujmy to. W eksploatorze windows co prawda widać dysk wymienny “I”:
Lecz nie dostaniemy się do plików tam umieszczonych. Uruchomić musimy teraz TrueCrypt, pojawi się okno główne programu. Wybieramy opcje Auto-Mount Devices.
Po podaniu hasła dysk pojawi się na liście urządzeń w głównym oknie programu.
Efekt tego tutoriala to dostęp do pendrive’a w eksploatorze windows, w tym przypadku litera dysku “Z“
Możemy już zamknąć okno programu, tylko pamiętajmy aby TrueCrypt był aktywny wyświetla wtedy ikonkę w zasobniku systemowym – Tray).