Połączenie laptopa z telewizorem lub innym urządzeniem w celu wyświetlania obrazu i dźwięku zwykle realizowane jest poprzez kabel HDMI czy VGA. Jest to najpopularniejsze rozwiązanie lecz plątanina kabli może przyprawić o ból głowy. Z myślą wyeliminowania kabli powstała technologia Miracast. Ma ona na celu przesłanie obrazu i dźwięku np. na ekran telewizora poprzez sieć bezprzewodową Wi-Fi. Oglądanie zdjęć czy słuchanie muzyki na dużym ekranie TV jest bardzo komfortowe i z pewnością nie jedna osoba z tego skorzysta.
- Już na samym początku artykułu muszę o tym wspomnieć, że standard Miracast niestety nie jest dostępny dla wszystkich. Aby móc w pełni z niego korzystać potrzebujemy: TV z funkcją Miracast oraz laptopa z systemem Windows 8.1, który również obsługuje ten standard. Większość nowych laptopów już go obsługuje, więc nie musimy się zbytnio martwić, jeśli posiadamy nowszy sprzęt.
- Jest też drugi wariant – laptop obsługuje Miracast, a TV niestety nie. W takim wypadku musimy zaopatrzyć się w małe urządzenie – Wireless Display Adapter , które posłuży nam jako odbiornik podłączony do telewizora:
- W moim przykładzie nie muszę używać żadnych dodatkowych odbiorników, ponieważ zarówno TV, jak i laptop obsługują standard
- Jak używać ? To bardzo proste. Najpierw musimy połączyć ze sobą te dwa urządzenia – TV jest odbiornikiem, a laptop jest nadajnikiem (obraz z laptopa wyświetlany ma być w TV).
Konfiguracja odbiornika TV
- Konfigurujemy najpierw odbiornik – w moim przypadku telewizor LG. Przechodząc do menu, w którym zarządza się złączami wybieram z listy urządzeń PC:
- Kolejny krok to wybór opcji udostępniania ekranu. U mnie wygląda to w ten sposób:
- Na następnym ekranie wybieram połączenie poprzez Miracast i klikam na START:
- Po chwili na kolejnym oknie widzimy, co należy zrobić w komputerze/laptopie, aby połączenie zostało nawiązane – musimy włączyć Miracast w laptopie, żeby połączenie zostało nawiązane:
Konfiguracja nadajnika – Laptopa.
- Włączamy laptop z systemem Windows 8.1 , a następnie kursorem myszy najeżdżamy na prawy dolny róg ekranu, aby wyświetlić stosowny panel z wyborem ustawień i urządzeń. Klikamy na pozycję Urządzenia:
- W rozwiniętym menu urządzeń wybieramy pozycję Inny ekran:
- Powinna wyświetlić nam się pozycja odnośnie podłączenia drugiego ekranu. Klikamy na nią:
- Z listy wykrytych urządzeń wybieramy nasz telewizor. Gotowe! Połączenie powinno działać prawidłowo:
- Na koniec z listy ekranu (klikając na Inny Ekran) wybieramy metodę przekazywania obrazu, aby uniknąć komplikacji i nieporozumień:
Tylko ekran komputera – obraz będzie wyświetlany tylko w nadajniku (w moim przypadku laptop)
Duplikuj – obraz zostanie zduplikowany co oznacza, że będzie wyświetlany na obu urządzeniach
Rozszerz – obraz zostanie rozszerzony pomiędzy laptopa, a TV
Tylko drugi ekran – obraz będzie wyświetlany tylko w odbiorniku (w moim przypadku TV)
Klikając na przycisk Odłącz połączenie zostanie przerwane.