Każdy gracz myślał zapewne o zmianie swojej karty graficznej na lepszą lub o tym, by chociaż w pewnym stopniu poprawić wydajność swojej aktualnej. Dzięki temu nie musimy od razy wydawać majątku na nowe karty, gdy możemy spróbować „wycisnąć” więcej mocy z obecnej. W przykładzie opiszę, jak zwiększyć wydajność oraz podkręcić pamięć RAM karty graficznej Nvidia GeForce GT 430 z pamięcią 1 GB na pokładzie i zainstalowanym systemem Windows 7 x64.
Dobra wiadomość jest taka, że cała operacja odbywa się poprzez zapis ustawień do pliku – dzięki temu po każdym włączeniu komputera możemy uruchomić nowe ustawienia. Nie są więc one na stałe zapisane w pamięci karty.
Najpierw postaw na wydajność.
1. W pierwszej kolejności pobieramy program o nazwie Nvidia Inspector – do pobrania z portalu dobreprogramy:
http://www.dobreprogramy.pl/NVIDIA-Inspector,Program,Windows,39354.html
Zalecam pobrać poprzez odnośnik LINKI BEZPOŚREDNIE – w ten sposób pobierzemy tylko aplikację, a nie cały kreator pobierania:
2. Pobrana paczka jest w postaci archiwum .rar , którą musimy wypakować np. programem WinRAR. Po wypakowaniu uruchamiamy program – zobaczymy szczegółowy opis naszej karty graficznej:
3. Po zapoznaniu się z wytycznymi naciskamy przycisk Show Overlocking, aby przejść do okna ze zmianą ustawień. Stosowny komunikat (bardziej ostrzeżenie), który nam się ukaże potwierdzamy klikając na Tak:
4. Widzimy okno z ustawieniami programu – przechodzimy do sekcji o nazwie: Base Clock Offset. Tutaj zmieniamy powoli częstotliwość dostępnymi przyciskami. Zróbmy to bez pośpiechu – powiedzmy co 10 – 15 MHz:
5. Po zmianie ustawień najlepiej obciążyć mocno kartę graficzną – w tym celu najkorzystniej włączyć jakąś grę na wysokich detalach i obserwować jej zachowanie. Jeśli nie wydarzy się nic podejrzanego – możemy podkręcać dalej. Gdy natomiast zauważymy artefakty lub inne problemy z grafiką wyłączmy grę i zmniejszymy częstotliwość do niższej wartości.
Podkręcamy pamięć karty graficznej.
1. Przyszła pora na podkręcenie pamięci. Moja grafika posiada 1 GB, ale z pewnością da się to zmienić i coś z niej „wycisnąć”. Przechodząc do obszaru Memory Clock Offset zwiększamy suwakiem częstotliwość co kilka MHz – np. co 20-30 MHz aż do zadowalającego nas efektu:
2. Gdy zauważymy problemy z wyświetleniem obrazu lub błędu w grafice – nie podkręcajmy więcej pamięci, tylko wróćmy do takich ustawień, gdy problemy nie występowały. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest włączeniu gry po przesuwaniu suwaka co kilka MHz i obserwowanie. Jeśli widzimy, że wszystko jest w porządku zwiększamy ustawienia.
3. Gdy już wszystkie parametry mamy ustawione zapisujemy zmiany i tworzymy skrót, dzięki któremu będziemy mogli uruchomić nasze ustawienia np. wtedy, gdy będziemy mieli ochotę grać w gry. Ustawienia zapisujemy przyciskiem Apply Clocks & Voltage , a następnie tworzymy skrót do ustawień za pomocą przycisku Create Clocks Shortcut – skrót zostanie utworzony na pulpicie.
4. Teraz wystarczy, że po każdym uruchomieniu komputera aktywujemy ustawienia przy pomocy stworzonego skrótu.