Problemy z komputerem miewa praktycznie każdy z nas. Najgorszy scenariusz pojawia się wtedy, gdy komputera nie możemy uruchomić z powodu uszkodzenia plików systemowych. Jeśli spotkasz się z komunikatami dotyczącymi braku np. pliku BOOTMGR, to wtedy korzystając z tego artykułu rozwiążesz problem – wystarczy posiadać płytę z systemem Windows 7. Cała porada oparta jest właśnie o ten system. Artykuł w całości opisuje naprawę plików rozruchowych systemu Windows 7 (np. wspomniany wyżej plik BOOTMGR).
- Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań musimy zaopatrzyć się w płytę z systemem Windows 7.
- Ustawiamy bootowanie w BIOS tak, aby komputer został uruchomiony najpierw z płyty DVD, która zawiera system. Jeśli nie wiesz, jak zmienić kolejność bootowania zapraszam do tego artykułu: https://toin.pl/1383/jak-ustawic-bootowanie-w-biosie/
- Czekamy cierpliwie, aż załaduje się główne okno instalatora. Jeśli nadal widzimy komunikat z błędem o braku pliku sprawdźmy ustawienia w BIOS ponownie i zapiszmy zmiany:
- Okno instalatora Windows po chwili powinno zostać załadowane. Instalator zaproponuje wybór języka – wybieramy polski (lub inny – każdy wybiera język, jaki mu odpowiada) i przechodzimy do opcji Napraw komputer.
- Po wybraniu „naprawy komputera” i wybraniu systemu, który ma zostać naprawiony (założenie jest takie, że posiadamy jeden system) zobaczymy standardowe okienko o nazwie Opcje odzyskiwania systemu:
- Nas interesuje Wiersz polecenia – dzięki niemu naprawimy system przy pomocy kilku komend. Dlaczego akurat Wiersz polecenia zamiast standardowej opcji Narzędzie do naprawy systemu podczas uruchomienia ? Wyjaśnienie jest proste – narzędzie do naprawy automatycznej nie zawsze skutkuje poprawnym rozwiązaniem problemu. Sugeruję więc użycie kilku podstawowych komend.
- W wierszu polecenia, który się pojawi wpisujemy następujące polecenia – każde polecenie wpisujemy osobno i potwierdzamy Enterem:
bootrec /fixmbr
bootrec /fixboot
bootrec /rebuildbcd
- Po zatwierdzeniu wszystkich poleceń zamykamy konsolę poleceniem exit i uruchamiamy ponownie komputer. Komputer uruchomi się ponownie i system załaduje się poprawnie. Jeśli dostrzeżemy, że jakieś ustawienia (tapeta, czcionka, rozdzielczość itd.) zostały zmienione, wystarczy je ponownie ustawić według własnych upodobań.