Poradnik ten postanowiłem napisać z myślą o tych użytkownikach, którzy chcą się dowiedzieć, jak poprawnie skonfigurować nowo zainstalowany system operacyjny. W skrócie – od czego powinniśmy zacząć instalację? Sterowniki, oprogramowanie, aktualizacje, filmy, gry – tego wszystkiego dowiecie się z przygotowanego poradnika. Wszystko przedstawiłem w postaci stosownego schematu.
Konfigurujemy nowo zainstalowany system
KROK PIERWSZY – INSTALUJEMY STEROWNIKI
Pierwszy krok to zainstalowanie wszystkich sterowników do naszego sprzętu. Powinniśmy zainstalować je w takiej kolejności:
- sterowniki do Płyty głównej
- sterowniki do Karty graficznej
- sterowniki do karty dźwiękowej
- pozostałe sterowniki – Internet (LAN), sieci bezprzewodowe, urządzenia wskazujące, drukarka, bluetooth, podczerwień, czytnik kart pamięci, inne sterownik do naszego sprzętu np karta telewizyjna
Z reguły większość podstawowych sterowników powinniśmy znaleźć na płytach dołączonych do nowo zakupionego komputera. Jeśli jednak okaże się, że nie możemy poradzić sobie ze znalezieniem sterowników, polecam zapoznać się z artykułem Sprawdzanie parametrów komputera.
KROK DRUGI – INSTALUJEMY AKTUALIZACJE
Gdy wszystkie podstawowe sterowniki sprzętowe mamy już zainstalowane, powinniśmy zainstalować wszystkie najważniejsze aktualizacje naszego systemu. W tym celu przechodzimy kolejno do: Panel sterowania -> System i zabezpieczenia -> Windows Update i sprawdzamy, czy dostępne są jakieś aktualizacje dla naszego systemu. Jeśli tak – pobieramy je i instalujemy zgodnie z wyświetlanymi komunikatami. Przykład oparłem na systemie Windows 7 Home Premium, na którym opracowałem poradnik:
KROK TRZECI – INSTALUJEMY NIEZBĘDNE BIBLIOTEKI
Teraz powinniśmy skupić się na instalacji podstawowych bibliotek dla naszego systemu. Są to następujące biblioteki:
* Microsoft .NET Framework – oczywiście w wersji najnowszej przeznaczonej dla naszego systemu operacyjnego
* DirectX – z reguły tej biblioteki nie musimy instalować, ponieważ każdy nowo zainstalowany system posiada już jej najnowszą wersją – wyjątkiem mogą być systemy Windows w wersji starszej niż Windows XP z dodatkiem Service Pack 3.
* Microsoft Visual C++ 2008 Redistributable – zestaw bibliotek uruchomieniowych.
* oprogramowanie Java– niezbędne środowisko wymagane do uruchomienia wielu aplikacji internetowych np czat internetowy.
* Adobe Flash Player– podstawowy plugin do większości przeglądarek internetowych.
KROK CZWARTY – INSTALUJEMY POZOSTAŁE NAJWAŻNIEJSZE PROGRAMY
Ostatni krok to zainstalowanie wszystkich pozostałych programów, które są niezbędne podczas pracy z nowo zainstalowanym systemem. Są to następujące programy:
* program antywirusowy – tutaj możemy zainstalować jeden z dostępnych na rynku darmowych programów antywirusowych do użytku domowego lub jeśli sytuacja finansowa nam na to pozwala możemy pokusić się o płatne oprogramowanie do ochrony komputera np NOD32 Antivirus.
* program antyspyware– w internecie znajdziemy mnóstwo darmowych aplikacji do ochrony przed malware, spyware, trojanami czy rootkitami.
* zapora ogniowa– tutaj możemy pozostać przy systemowej zaporze ogniowej lub zainstalować inną darmową (bądź płatną) alternatywę zapory, jeśli ta nam nie wystarcza.
* przeglądarka stron www– przeglądarkę możemy sobie wybrać wedle własnych upodobań – ja polecam Mozille Firefox.* pozostała część programów, która jest nam potrzebna – mogą to być następujące aplikacje: archiwizator WinRAR – do rozpakowywania archiwów, Adobe Reader – do przeglądania dokumentów PDF, jetAudio – do słuchania muzyki i odtwarzania filmów, kLite Codec Pack – podstawowe kodeki niezbędne do poprawnego odtwarzania filmów, pakiet biurowy – darmowy OpenOffice lub płatny Microsoft Office.
***ISTOTNA UWAGA – przedstawione przeze mnie nazwy programów są tylko przykładami – w rzeczywistości jest tak, że każdy z was zainstaluje takie oprogramowania, jakie mu będzie odpowiadać. Ten poradnik ma za zadanie nakierować użytkownika komputera, jaka powinna być kolejność instalacji oprogramowania.***