Windows 10 w wersji Technical Preview, a więc w wersji testowej jest już oficjalnie dostępy do pobrania z witryny Microsoft. Dla wszystkich ciekawych przedstawiam w poradniku krok po kroku etap instalacji nowego systemu. Należy pamiętać, że system wciąż pozostaje w fazie testów – może posiadać błędy i różne niedociągnięcia. Dlatego zalecam, aby system zainstalować na maszynie wirtualnej lub na nowej, dodatkowej partycji. Nie zalecane jest instalowanie Windows 10 Technical Preview jako podstawowego systemu ze względu na to, że jest to tylko i wyłącznie wersja beta.
- Pobieramy system z witryny Microsoft. Dostępne wersje x86 lub x64: http://windows.microsoft.com/pl-pl/windows/preview-download
- Do wyboru mamy kilka języków. Niestety tylko kilka – standardowy to Angielski (no chyba, że ktoś dobrze włada po chińsku 😉 )
- Pobrany przez nas obraz systemu nagrywamy na płytę lub montujemy w wirtualnym napędzie (druga opcja zalecana dla instalacji systemu na wirtualnej maszynie).
- Ustawiamy bootowanie w Biosie na start z płyty CD/DVD. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić odsyłam do artykuły na naszym portalu https://toin.pl/1383/jak-ustawic-bootowanie-w-biosie/
- Po chwili rozpocznie się instalacja. Zobaczymy pierwsze okno z wyborem kraju, języka i układem klawiatury. Zostańmy przy angielskim – polskiego tam nie znajdziemy:
- Po zatwierdzeniu pierwszych ustawień nie pozostaje nam nic innego, jak rozpocząć instalację. Zachęca nas do tego stosowny komunikat:
- Przed nami umowa licencyjna. Zatwierdzamy umowę i przechodzimy do następnego etapu instalacji:
- Wybieramy partycję, na której chcemy zainstalować system. Ja dla testów stworzyłem sobie partycję 25 GB (to minimalny wymóg dla Windows 10 – pamiętajmy o tym). Na tej właśnie partycji zainstaluję system:
- Widzimy teraz okienko kopiowania plików i ustawień. Praktycznie nie różni się one od systemu Windows Vista wzwyż. Oczekujemy cierpliwie na zakończenie tego etapu:
- Gdy powyższy etap instalacji zostanie ukończony, komputer uruchomi się ponownie. Ponownie uruchomienie komputera może podczas instalacji wystąpić kilka razy – jest to naturalny proces. Po chwili zobaczymy okno z wyborem ustawień. Jeśli nie czujemy się na siłach, wybieramy ustawienia expresowe:
- Instalator prosi nas o zalogowanie się na kotno w Microsoft. Jeśli konto posiadamy – logujemy się. W przeciwnym razie tworzymy nowe (Create a New accout):
- Podajemy dane dla naszego nowego konta. Podałem dane wymyślone dla testów. Nie podawałem prawdziwych danych ze względu na to, że jest to wersja testowa i instalowana na potrzeby poradnika. Etap weryfikacji danych można pominąć – więc dane są wymyślone:
- Kolejny krok to podanie dany urodziny, telefonu i innych danych (te dane również są testowe w moim przypadku):
- Potwierdzamy preferencje zaznaczając ptaszkiem obie pozycje i przepisując prawidłowo kod captcha:
- Następne okienko weryfikacji – troszkę mozolne, jak dla mnie ale..nie wiem, po co je wymyślono. Po prostu musimy zweryfikować numer telefonu, który podaliśmy lub adres mailowy. Ja wybrałem maila – system prosi o wpisanie go w całości. Dla ułatwienia podana jest końcówka adresu, a początek zakropkowany:
- Po poprawnym wypełnieniu formularza zobaczmy komunikat mówiący o tym, że ustawienia naszego konta są właśnie realizowane:
- Jeszcze kilka minut oczekiwania i nasz system będzie gotowy do użytkowania. Stosowne komunikaty na kolorowym, zmieniającym się tle informują nas, aby nie wyłączać w tym czasie komputera:
- Gratulacje! Nasz system został właśnie zainstalowany! Widzimy wyraźnie, że menu START jest już standardowo w systemie. Wygląd przypomina Windows 8:
***KRÓTKIE ZAOŃCZNIE***
Zanim zaczniemy instalację systemu Windows 10 Technical Preview warto zajrzeć na stronę Microsoft i przeczytać informację odnośnie tego, które programy i funkcje mogą nie działać:
http://windows.microsoft.com/pl-pl/windows/preview-faq#faq=tab0
Warto też zapoznać się z wymaganiami systemowymi:
http://windows.microsoft.com/pl-pl/windows/preview-faq#faq=tab1