Chodząc po stronach internetowych nie jest trudno natrafić na jakiegoś wirusa, czy szkodnika. Często taki plik samodzielnie zapisze się w naszym komputerze, a my nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Mowa tutaj o tzw. Fałszywych antywirusach (fake antywirus). Program taki może automatycznie zainstalować się w naszym systemie i informować nas, że system zainfekowany jest malware czy innymi szkodnikami co w rzeczywistości jest nie prawda, ponieważ sam może pobierać złośliwe oprogramowanie. A co najważniejsze może się okazać, że prosi o uiszczenie opłaty za usunięcie. Poradzimy sobie i z takimi intruzami.
1. Program o nazwie Remove fake antivirus pobierzemy np. z darmowego serwisu z darmowymi programami:
http://www.dobreprogramy.pl/Remove-Fake-Antivirus,Program,Windows,15150.html
Tak mogą wyglądać przykładowe fałszywe antywirusy:
2. Gdy plik mamy już pobrany uruchamiamy go. Jeśli zaistnieją jakiekolwiek problemy z uruchomieniem programu to możemy spróbować w trybie awaryjnym. Jeśli nie wiesz, jak dostać się w swoim systemie do trybu awaryjnego zachęcam do odwiedzenia naszego artykułu https://toin.pl/11432/naprawa-trybu-awaryjnego/ w którym jest to dokładnie opisane.
3. Po uruchomieniu widzimy okienko. Klikamy na START:
4. Kolejny stosowny komunikat również potwierdzamy:
5. W następnym oknie widzimy, że trwa proces wyszukiwania szpiegowskich programów w naszym systemie. Nic nie klikamy i cierpliwie czekamy:
6. Za kilka minut zostaniemy poproszeni o ponownie uruchomienie komputera oraz sprawdzenia systemu antywirusem:
7. Jeśli jakieś fałszywe programy zostaną wykryte to automatycznie zostaną one usunięte. W moim przypadku nic szkodliwego nie znalazł – usunął tylko jakiś toolbar od komunikatora. Dla przykładu usuwanie szpiegów wygląda w ten sposób:
8. Na sam koniec warto przeskanować system dobrym antywirusem oraz oprogramowaniem do usuwanie malware i spyware np. darmowy skaner MBAM. W razie pytań służymy pomocą na naszym forum oraz w komentarzach.