Nie chcesz lub nie możesz zainstalować w swoim komputerze pakietu biurowego np MS Office, a musisz otworzyć lub edytować gotowy dokument tego właśnie edytora? Nic prostszego! Wystarczy tylko połączenie z internetem, a wszystkim zajmie się serwis Zoho Viewer. Dzięki niemu wczytamy na stronę plik Worda, prezentację w PowerPoincie czy arkusz Excela! Zapraszam do lektury artykułu.

1.) Serwis Zoho Viewer umożliwia otwarcie pliku Worda, PowerPointa czy Excel, jego edycję, a nawet zapisanie gotowego projektu. Serwis został rozbudowany o możliwość edycji plików pakietu Office 2007. Przechodzimy pod ten adres, aby dostać się do serwisu KLIK.

2.) Po przejściu pod wskazany adres zobaczymy stronę startową serwisu:

3.) Klikamy na przycisk Przeglądaj, aby wskazać plik, który serwis ma wczytać do swojej bazy. Po wybraniu pliku klikamy na Otwórz:


4.) Dodatkowo możemy także ustalić, jak długo nasz plik ma być przechowywany na serwerze. W tym celu zaznaczamy ptaszkiem pozycję Publish this document i wybieramy z listy czas przechowywania pliku. Na koniec klikamy na View:

5.) Program po kilku sekundach automatycznie wczyta plik do bazy. W moim przykładzie wygląda to tak, jak na poniższym obrazku:

6.) Serwis Zoho Viewer doskonale radzi sobie tabelami czy różnego typu rodzajami formatowań tekstu. Niekiedy zdarza się, że ma problemy z poprawnym odczytaniem tekstu w kolumnach – po prostu łączy tekst jako jedną całość. Dodatkowo twórcy umożliwiają nam edycję wczytanego pliku tak, jak byśmy robili to w edytorze MS Office. Tak gotowy plik możemy zapisać jako np plik Worda i otworzyć na każdym komputerze, który posiada zainstalowany tenże pakiet biurowy. Wszystkie dostępne opcje serwisu są dostępne w górnej belce po wczytaniu dowolnego dokumentu:

PODSUMOWANIE

Serwis Zoho Viewer jest bardzo przydatny dla osób, które nie mają pakietu biurowego lub np nie stać ich na taki pakiet. Darmowe odczytywanie plików jest wtedy bardzo dobrym rozwiązaniem – możemy podejrzeć plik mając tylko dostęp do internetu.