Każde urządzenie prędzej czy później może ulec uszkodzeniu. Warto więc zabezpieczyć się przed nim, a w razie awarii oprogramowania (firmware) dokonać samodzielnej aktualizacji. Aktualizacja firmware ma na celu wyeliminowanie usterek i niedoskonałości starszej wersji oprogramowanie. W ten sposób zainstalujemy własnoręcznie najnowszy firmware naszego napędu DVD. Opisywany sposób przeznaczony jest dla napędów DVD podłączanych do telewizora, aczkolwiek powinien też być skuteczny dla napędów DVD montowanych w komputerach.

1.) W celu aktualizacji firmware musimy najpierw sprawdzić, jaki posiadamy model urządzenia. Aby tego dokonać wystarczy, że sprawdzimy model na spodzie urządzenia lub w jego instrukcji obsługi:

2.) Model napędu warto zapamiętać lub co najwyżej zapisać – będzie nam on potrzebny do odszukania sterownika w internecie. Najprostszym sposobem jest sprawdzenie na stronie producenta, czy nie udostępnia on wymaganego sterownika. Jeśli nic nie znajdziemy lub strona producenta po prostu nie istnieje, musimy szukać na własną rękę. W tym celu otwieramy przeglądarkę internetową (np Google) i wpisujemy model naszego urządzenia dodając do tego słowa kluczowe znacznie ułatwiające wyszukiwanie (firmware, download):

3.) Gdy odnajdziemy już poszukiwany przez nas sterownik musimy go pobrać. Pobrane dane są najczęściej spakowane (rzadziej w postaci instalatora), więc musimy je wypakować np programem WinRAR:

4.) Pobrany plik najczęściej występuje w postaci obrazu ISO (bądź innego). Obraz ten musimy nagrać na czystą płytę CD z możliwie najniższą prędkością (aby ustrzec się błędów). Ważne, żeby płyta była bootowalna! Do nagrania możemy użyć programu Nero, Alcohol 120% lub innego.

5.) Nagraną płytę umieszczamy w napędzie DVD. Przechodzimy do folderu zawierającego nowy firmware:

6.) Teraz przechodzimy do katalogu upgrade (katalog ten może się różnić nazwą). Po naciśnięciu klawisza Enter (w odtwarzaczu na pilocie) powinien rozpocząć się automatyczny proces aktualizacji firmware w odtwarzaczu. Proces ten trwa od kilku sekund do kilku minut, więc nie należy w tym czasie nic robić. Gdy aktualizacja się zakończy zobaczymy komunikat o nazwie Write Erase.

ISTOTNA UWAGA!!! Ważne jest, aby podczas aktualizacji firmware nie zabrakło prądu – gdy zdarzy się taki wypadek lub inna usterka, napęd powinien zostać oddany do punktu napraw. Artykuł został starannie przygotowany ale użytkownik musi pamiętać, że ingeruje w oprogramowanie na własną odpowiedzialność!

PODSUMOWANIE

Wymiana oprogramowania w napędzie DVD w domu jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie wydamy na ten zabieg żadnych pieniędzy. Musimy jednać przestrzegać powyższej uwagi, a także pamiętać o tym, żeby dobierać firmware zgodne z napędem – w żadnym wypadku inne – może to skutkować uszkodzeniem urządzenia.