Bardzo często zdarza się, że po podłączeniu pendriva do dowolnego komputera bez problemu możemy przenieść na niego dane.  Co jednak, jeśli mamy np komputer firmowy i nie chcemy, by ktoś podkradał nam z niego pliki? Wystarczy mała modyfikacja systemowego rejestru i nikt nie skopiuje naszych danych na pamięć przenośną. Co prawda pendrive zostanie przez komputer odczytany, ale zapis plików się nie powiedzie. Zapraszam do lektury artykułu.

1.) Cała operacja opiera się tylko na modyfikacji rejestru. Uruchamiamy go więc z menu START i w Uruchom wpisujemy polecenie regedit.

2.) Odnajdujemy teraz po lewej stronie klucz o nazwie HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control i na klucz Control klikamy PPM i wybieramy Nowy, a następnie Klucz. Nowo utworzonemu kluczowi nadajemy nazwę StorageDevicePolicies i zaznaczamy go. Cały czas mając zaznaczony klucz klikamy po prawej stronie okna rejestru PPM na jakieś wolne miejsce i z menu wybieramy Nowy i następnie Wartość DWORD. Nowo utworzonej wartości nadajemy nazwę WriteProtect .

3.)Ukaże nam się takie oto okno:

Jeśli w polu Dane wartości wpiszemy 1 to pendrive zostanie zablokowany. Jeśli chcemy go z powrotem odblokować, wystarczy, że zmienimy wartość na 0 (zero). O skutecznym zablokowaniu pamięci zostaniemy poinformowani stosownym komunikatem, gdy zaczniemy coś kopiować na tą właśnie pamięć:

PODSUMOWANIE

Modyfikacja okazuje się bardzo przydatna dla posiadaczy firm, którzy nie chcą być okradani ze swoich danych.