Domowy serwer Apache, na którym możesz sprawdzać i testować swoje strony oparte na php i MySQL. Bardzo przydatne, gdyż nawet nie mając połączenia z internetem sprawdzimy jak wygląda nasza strona, której pliki mamy na dysku, a wszystko obsługuje właśnie XAMPP. Narzędzie to jest pakietem w skład której wchodzą głównie serwer Apache, bazy danych MySQL, interpretatory dla skryptów pisanych w php i nie tylko. Czyli użytkownikcy systemu blogowego jakim jest wordpress na pewno docenią te możliwości. Dlaczego?

Niegdyś aby napisać swoją stronę wystarczył zwykły html/css i bez problemu mogliśmy zerknąć jak będzie to wyglądało w przeglądarce. Obecnie większość skryptów jest zaawansowana i potrzebuje do swej zawiłej funkcjonalności kodu… chociażby php. W tym przypadku musimy skorzystać z usług serwerowych np home.pl. Tam wykupimy serwer z przestrzenią dyskową i możliwością tworzenia bazy danych MySQL (niezbędnych w tworzeniu np bloga opartego o wordpress). Dzięki temu, że wykupimy taką usługę mamy pewność że wszystko jest tam zainstalowane poprawnie i wystarczy już tylko wstawić/zainstalować swoją stronę. Czyli wygląda to tak jak na screenie poniżej.

Aby zainstalować/wyświetlić/zmodernizować naszą stronę z serwera wykupionego musimy się najpierw połączyć z internetem i dopiero wtedy z serwerem.

My to samo zrobimy na naszym komputerze, więc nie będziemy płacić za usługi serwerowe, a nawet korzystać z internetu aby nasza strona wyświetlana była poprawnie – oczywiście wyświetlać się będzie tylko nam. Gdyż ową aplikację będziemy wykorzystywać głownie do testów stron obsługujących php, mysql. Bez XAMPP takie skrypty jak joomla czy wordpress (na którym działa m.in. toin.pl) nie wyświetlą nam się na naszym komputerze wogóle. Zatem obecne podłączenie naszego serwera będzie wyglądało tak:

Instalacja XAMPP 1.7.3

Na stronie http://www.apachefriends.org/en/xampp.html wybierz wersje dla swojego systemu i ściągnij plik .exe

Instalacja została okrojona do minimum, więc przebiegnie szybko. Po kliknięciu w pilik .exe pojawi się okno:

Lokalizacja domyślna to c:\ nie zaleca się jej zmieniać. Program i tak ustawi folder xampp więc ścieżka będzie następująca: C:\xampp

Później zobaczymy kilka pytań (w konsoli) związanych z instalacją m.in czy wstawić skrót na pulpit. Gdy odpowiemy na te podstawowe pytania pojawi się instalacja:

Wybieramy 1 i zaczynamy pracę z programem.

Uruchamiamy dwa pierwsze moduły Apache i MySql klikając na start.

Sprawdzamy czy działa

W przeglądarkę wpisujemy

localhost

Czyli dokładnie w ten sposób:

Powinna nam się pojawić strona startowa XAMPP:

Zabezpieczania

Ostatnią czynnością jaka pozostała jest zabezpieczenie nasz serwer hasłem. Przejdź w zakładkę bezpieczeństwo.

Jeśli nasz komputer jest podłączony do internetu to takie zabezpieczenie jest konieczne. Będziemy chronić przed innymi:

  • katalogi XAMPP
  • serwera MySQL
  • phpMyAdmin (pma), służącym do obsługi MySQL.

Kliknij:

Uzupełnij dane czyli wpisz swoje hasła i login.

Teraz już możesz bezpiecznie testować swoje strony, bo za każdym razem gdy ktoś spróbuje dostać się na Twój serwer, pojawi mu się coś takiego:

W następnym artykule instalacja wordpressa na naszym domowym serwerze XAMPP.