Jeśli często korzystasz w swojej przeglądarce z opcji zapamiętywania haseł to z czasem możesz je zapomnieć, ponieważ nie wpisujesz ich podczas logowania się do ulubionego serwisu. Praktycznie na wszystkich stronach pole, w którym podaje się hasło jest typu „password”. Oznacza to, że nie wyświetla ono wpisywanych przez nas znaków, lecz zastępuje je kropkami lub gwiazdkami. W poradniku pokażę, jak wyświetlić hasła zastąpione gwiazdkami i kropkami.

1. Nie potrzebujemy żadnego zbędnego oprogramowania. W artykule opisuję sposób na przeglądarce Mozilla Firefox, ale na innych przeglądarkach wygląda to tak samo.

2. Przechodzimy do strony, na którą chcemy się zalogować. Może to być np. facebook czy inny portal. W moim przypadku hasło to moje_haslo lecz jak widzimy jest zasłonięte kropkami i go nie widać:

haslo13. Aby podejrzeć, co tak naprawdę wpisane jest pod kropkami musimy wykonać jeden prosty krok – prawym klikiem przechodzimy do pozycji o nazwie Zbadaj element:

zbadaj-element

4. Jak widać na dole przeglądarki ukazało się okienko dla programistów. Może nas trochę przerażać, ponieważ znajdziemy tam setki kodów dotyczących przeglądarki i strony. Przyglądamy się uważnie:

inspektor

5. Nas interesuje pozycja o nazwie <input id=”pass” ….. ></input>
Gdy klikniemy na Zbadaj element to powinniśmy zostać przeniesieni do tej linii automatycznie – zostanie ona wyszczególniona.input

6. Odszukujemy frazę type=”password” i zmieniamy ją na type=”text”

Dzięki takiej zamianie po wpisaniu hasła zobaczymy, że kropki zniknęły, a nasze hasło zostało wyświetlone:

password-facebook7. Proszę pamiętać, że po odświeżeniu strony lub zamknięciu przeglądarki hasło z powrotem będzie zastąpione kropkami. Dlatego operację trzeba powtarzać po każdorazowym otwarciu danej strony. Najlepiej zapisać sobie hasła w bezpieczne miejsca zaraz po tym, gdy je wyświetlimy. Ustrzeże nas to przed ciągłym podglądaniem haseł na wszystkich naszych ulubionych stronach.