Jeśli twoja mysz odmawia posłuszeństwa oznacza to, że przyszedł czas na jej wyczyszczenie. Nikt nie chce tracić nad nią panowania zwłaszcza podczas pracy. Nie dopuszczajmy więc do jej zanieczyszczenia. Każda myszka prędzej czy później ulegnie zabrudzeniu nie tylko na zewnątrz ale i wewnątrz. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak wyczyścić mysz kulkową, jak i optyczną.

Czyszczenie myszki kulkowej

1.) Odwracamy myszkę do góry nogami tak, aby kulka widoczna była na wierzchu. Przekręcamy pierścień zgodnie z narysowanymi strzałkami tak, aby można było swobodnie wyjąć kulkę:

2.) Ujrzymy myszkę wewnątrz po wyciągnięciu kulki. Teraz bierzemy patyczek higieniczny i czyścimy nim brud, jaki widzimy w środku w myszce (kurz, włosy itd). Następnie obracamy myszkę, aby śmieci wypadły. Zabieg powtarzamy kilka razy, aby usunąć wszystkie zabrudzenia.

3.) Na samym końcu musimy wyczyścić kulkę. Do miski nalewamy ciepłej wody (najlepiej z płynem do naczyń) i wkładamy do niej kulkę, aby się wymoczyła na kilka minut. Następnie wyciągamy ją i czyścimy np szczoteczką do zębów. Ważne jest, aby szczoteczka miała twarde włoski, które lepiej usuną brud. Po wyczyszczeniu kulki dokładnie ją wycieramy ręcznikiem. Myszka wyczyszczona!

Czyszczenie myszki optycznej

1.) Odłączamy myszkę od komputera i obracamy ją do góry nogami tak, aby spód znalazł się na górze. Zwróćmy uwagę na ślizgacze myszki – mogą być zabrudzone, co uniemożliwia swobodne poruszani myszką. Wilgotną szmatką przecieramy wszystkie ślizgacze myszki i miejsca, w których jeszcze widać poprzyklejony brud. Uwaga na czujnik!

2.) Teraz musimy przedmuchać okolice czujnika z laserem. Możemy użyć do tego sprężonego powietrza lub np gumowej gruszki. Robimy to ostrożnie, a zwłaszcza uważamy na to, aby nie dmuchać w czujnik ustami, bo może się dostać do niego ślina!

3.) Możemy jeszcze wyczyścić obudowę myszki. Najlepiej użyć do tego wykałaczki, igły lub innego ostrego przedmiotu. Wsuwamy przedmiot w szczeliny między obudową myszki i przesuwamy tak, aby wydobyć brud ze środka. Czynność powtarzamy we wszystkich widocznych szczelinach w obudowie myszki.

4.) Na sam koniec możemy wyczyścić całą obudowę myszki. W tym celu należy nałożyć na myszkę trochę pianki, która służy do czyszczenia obudowy i wyczyścić nią myszkę. UWAGA!!! Piankę nakładamy w miejsce, w którym nie znajdują się guziki, bo inaczej pianka może dostać się do wnętrza urządzenia i je uszkodzić. Nasza myszka została wyczyszczona!

PODSUMOWANIE

Mysz komputerowa powinna być czyszczona zawsze, gdy zauważymy, że zawiera zabrudzenia. Nigdy lepiej nie dopuszczać do takiej sytuacji, że zabrudzonej myszki w ogóle nie będziemy czyścić. Czystą myszą lepiej pracuje się na komputerze i nie sprawia ona problemów.