W tym artykule zademonstruję, jak w bardzo prosty sposób możemy wyciąć postać z jednego obrazu, a następnie wkleić ją na inne tło. Jest to tzw prosty efekt fotomontażu. Efekt zostanie wykonany w darmowym programie do obróbki grafiki, który nazywa się GIMP. Jest to alternatywa płatnego Photoshopa, ale efekty są powalające. W moim projekcie wykorzystałem obrazek kota z piłką na trawie i przeniosę go na plażę nad morze. Efekt, który zaprezentuję nie jest skomplikowany, a może się wielu osobom przydać.

1.) Najpierw musimy pobrać program GIMP. Jest to oprogramowanie darmowe i znajdziemy je np tutaj http://www.dobreprogramy.pl/GIMP,Program,Windows,13219.html

2.) Po pobraniu programu instalujemy go. Instalacja jest bardzo prosta, ponieważ opiera się tylko na kilku kliknięciach i potwierdzeniu wyskakujących okienek.

3,) Gdy GIMP-a mamy już zainstalowanego, przyszedł czas na wykonanie fotomontażu. Jak już wcześniej wspomniałem posłużę się obrazem kota z piłką,a jako tło użyję plaży nad morzem. Otwieramy program GIMP. Tak wygląda jego główne okno:

str1_final

4.) Ładujemy zdjęcie kota. W moim przypadku jest to zdjęcie o nazwie „pilka.jpeg”:

4 kot

5.) Zdjęcie mamy już załadowane. Z prawej strony widzimy warstwy. Klikamy po prawej stronie na wczytanym zdjęciu prawym przyciskiem myszy i wybieramy pozycję Dodaj maskę warstwy, a następnie wybieramy Biała (bez przezroczystości) i dodajemy:

str 2_final

6.) Po lewej stronie mamy przybornik z niezbędnymi narzędziami.  Wybieramy narzędzie Ścieżki – dzięki temu narzędziu obrysujemy kota tak, aby było można go następnie wyciąć i umieścić na plaży. Najpierw klikamy na Widok i Powiększenie – z dostępnego menu wybieramy stopień powiększenia naszego zdjęcia. Lepiej jest wybrać około 200-400 % , aby zarysy było bardziej dokładne.  Obrysowany przeze mnie kot wraz z piłką wygląda w ten sposób:

1 kot_final

7.) Musimy teraz wyciąć przygotowany obraz tak, aby pozbyć się białego tła otaczającego kota. Mając wciąż aktywne zaznaczenie obrazu po lewej stronie w zakładce Opcje narzędzia klikamy na Zaznaczenie ze ścieżki. W otwartym menu wybieramy Odwróć. Teraz z przybornika z narzędziami wybieramy Wypełnienie kubełkiem. Ważne jest, aby na pierwszej pozycji ustawiony był kolor czarny!

plan

8.) Niepotrzebne tło usuwamy, klikając na tle lewym przyciskiem myszy. Efekt powinien wyglądać tak:

2 kot_final

9.) Dodamy do obiektu plażę, aby urozmaicić fotomontaż. Klikamy na Plik i Otwórz jako warstwy. Wyszukujemy obraz naszej plaży i otwieramy go. Jak widać, tło zasłania nam obraz główny. Przenosimy więc obraz tła na sam dół w oknie z warstwami. Efekt kota na nowym tle wygląda mniej więcej w ten sposób:

3 kot_final

10.) Dodajmy dodatkowo cień, aby efekt był bardziej realistyczny. Klikamy na Filtry, następnie Światło i cień, a potem Rzucanie cienia. Otwarte okienko służy do ustawiania parametrów cienia. Możemy ustawić je według własnych upodobań. Kolor cienia najlepiej zostawić czarny, ale nie zaszkodzi wybranie innego koloru:

filtr_final

11.) Efekt końcowy stworzony przez mnie wygląda tak, jak przedstawia zdjęcie poniżej. Oczywiście fotomontaż każdego z was może się różnić od tego przedstawionego przeze mnie:

t_final

PODSUMOWANIE

Tworzenie fotomontażu to bardzo fajny efekt dotyczący grafiki komputerowej. Wcale nie musimy korzystać z drogich aplikacji, aby uzyskać wymaganych efektów. Wystarczy użyć darmowych aplikacji.

Oba obrazy zaczerpnąłem z internetu. Aby nie paść ofiarą powielania czy kradzieży obrazów, podaję poniżej źródła zaczerpniętych obrazów – obrazek kota posiada również znak wodny:

Obraz tła: www.mega-tapety.info

Obraz kota z piłką: http://pl.123rf.com