Masz stronę internetową i chciałbyś aby ją wycenić? Jak to zrobić i czy wycena jest prawdziwa… Istnieje wiele algorytmów, które oszacują wartość strony na podstawie kilku podstawowych informacji… Lecz nie można ich brać na poważnie. Oczywiście można skorzystać z profesjonalnej wyceny przez zespół ludzi „zorientowanych” ale to już niestety kosztuje. Postaram się przedstawić miejsca w sieci gdzie oferowana jest wycena stron internetowych jest za free.

Wszystkie przedstawione algorytmy będę testował na tej stronie czyli toin.pl.

Parametry toin.pl na dzień dzisiejszy 21.06.2010 są następujące:

Co oznacza określenie Unique user, unique visitor, Unikalny użytkownik lub UU, UV?

– użytkownik strony, który nie odwiedzał naszej strony internetowej wcześniej i robi to po raz pierwszy w przeciągu badanego okresu czasu. Jego kolejna wizyta na witrynie kilka dni później nie zwiększy ilości unikalnych użytkowników. Zazwyczaj unikalnego użytkownika rozpoznaje się na podstawie plików cookie.

  • Ilość unikalnych użytkowników strony (UU/mc) ~ 11 000
  • Obecność w wyszukiwarkach – prawie we wszystkich
  • Wiek domeny – od 2008.10.03 (łatwo sprawdzić wiek domen tutaj)
  • PR = 2
  • Alexa Rank = 406,858

Poniżej wyniki poszczególnych algorytmów:

www.cwt.com.pl/wycena/

bizinformation.org/pl/www.toin.pl

www.speedtest.pl/wycena.html

www.wycenawww.pl

netraport.pl/wycena-strony.php

Ok to tylko niektóre algorytmy oferujące wycenę naszego serwisu. Oczywiście każda z nich jest fikcyjna, choć ta ostatnia najbliżej prawdy. Najlepiej byłoby wystawić taki serwis na allegro.pl i wtedy można było by się zorientować ile naprawdę warte są nasze blogi. Ten sposób był już wykorzystywany bodajże dla domeny linuks.pl gdzie w ramach badania rynku wystawiono domenę na sprzedaż.

W każdym razie wiemy już, że za darmo wyceny nie ma i nie będzie. Algorytmy są zbyt nie dopracowane. Trzeba by było użyć nie tylko inteligencji ale i doświadczenia, a jak wiadomo to już kosztuje.

Według Was jaki sposób jest najlepszy na wycenę serwisu?