Skype zdobywa coraz więcej zwolenników i dzielnie goni Gadu-Gadu. Z pewnością nowa funkcja współdzielenia ekranu zwiększy to grono. Choć jak pokazuje ranking z lutego 2009 i tak jest duże. Czym jest ta nowa funkcja? Otóż możliwością podzielenia się obrazem, czyli np pokazaniem tego co mamy na pulpicie. Ułatwi to pomoc w rozwiązywaniu problemów znajomym, a nawet tworzenie grupowych prezentacji. Krótko mówiąc – pokaż co masz na pulpicie.

Pod względem zasięgu komunikatorów wciąż na prowadzeniu Gadu-Gadu. Zasięg GG to 36,5% z wynikiem 5,86 mln użytkowników. Co jednak ciekawe, od stycznia do lutego br. GG przybyło zaledwie 25 tys. nowych użytkowników, podczas gdy Skype – drugi z najpopularniejszych w Polsce komunikatorów – w tym samym okresie zdobył uznanie blisko 200 tys. nowych użytkowników (real users), obejmując swoim zasięgiem prawie 26% ogółu, czyli 4,25 mln real users. Mimo przewagi GG, pod względem czasu uruchomienia oba komunikatory mają zbliżone wyniki, osiągając ponad 64 godziny.

– Ranking komunikatorów wg zasięgu – luty 2009. Źródło: Megapanel PBI/Gemius, luty 2009

skype

Instalacja i udostępnianie naszego ekranu

W wersji 4.1.0.166 na pewno znajdziesz opcję, o której piszę więc zacznij od ściągnięcia jej.

Skype 4.1.0.166download

Następnie zainstaluj, zaloguj się lub utwórz konto.

Mając listę znajomych wybierzmy któregoś naciskając prawy przycisk myszy. Z menu wybieramy Współdziel swój ekran.

skype1

Współdziel pełny ekran: Pozwoli nam to wysłać znajomemu cały obszar naszego ekranu.

Współdziel obszar: pokazuje się okienko, które możemy dowolnie modyfikować dzięki czemu nie trzeba pokazywać wszystkiego.

skype2

Podsumowanie

Skype przede wszystkim dzięki darmowym rozmowom posiada dużą liczbę użytkowników, lecz nowe opcje wzbogacą program i zadowolą nowych. Choć w opisywanej brakuje mi transmisji dwukierunkowej, kiedy to wzajemnie można udostępniać obraz pulpitu. Mimo wszystko na pewno się przyda, bo w komunikatorach nie powinno się ograniczać tylko do podstawowych funkcji.