Chcesz przesłać znajomemu duży plik? Ktoś chce wysłać Ci zdjęcia w dużej rozdzielczości, a poczta okazuje się nie wystarczająca? Zbuduj własny serwer FTP! Dzięki niemu będziesz mógł odbierać dowolnej wielkości pliki, a także udostępniać je ze swojego komputera innym. Wysyłanie dużych plików za pomocą poczty, czy komunikatora jest uciążliwe i może trwać „mizernie” długo. Dlatego lepiej skorzystać z prywatnego serwera, jakim jest serwer FTP, służący do wymiany danych między użytkownikami komputerów.

1.) Pobieramy program WAR FTP DAEMON (freeware):

download1 download2

Po pobraniu instalujemy i uruchamiamy. Ukaże się takie okienko:

Dane z powyższego okna należy uzupełnić. Wyjaśnię, co oznaczają powyższe pola:

Host – podajemy swój adres IP

Password – podajemy hasło, które wpisaliśmy podczas instalacji programu

Speed – wybieramy rodzaj swojego połączenia internetowego (jeśli nie ma go na liście – wybieramy przybliżony)

2.) Po wpisaniu poprawnych danych zostaniemy zalogowani. Klikamy najpierw na Users, a następnie na ikonkę zaznaczoną na niebiesko (musi być ona aktywna):

3.) Otworzy się okno o nazwie User manager. PPM klikamy na folder User i z podręcznego menu wybieramy Add User – dodamy w ten sposób nowego użytkownika, który będzie mógł nam wysłać pliki, jak i je odbierać. W pierwszym oknie wpisujemy nazwę użytkownika, a w drugi przydzielamy mu dowolne hasło (musimy mu je później podać).

4.) Po zatwierdzeniu ustawień stworzony przez nas użytkownik pojawi się na liście userów. Musimy jeszcze odblokować dostęp do naszego komputera, aby była możliwa wymiana plików.  Odnajdujemy opcję FTP login access . Klikamy na nią dwukrotnie – napis No powinien zmienić się na Yes, co oznacza odblokowany dostęp do komputera.

5.) Teraz musimy ustalić folder, z którego będzie można pobierać nasze pliki. W nim musimy je umieścić. Zaznaczamy w tym celu dowolnego użytkownika, którego stworzyliśmy (zaznaczamy go na liście User browser) i przechodzimy do zakładki Users.

6.) Rozwijamy listę Security naciskając plusik i klikamy na File access. Przechodzimy do okienka za ścieżkami dostępu (domyśla ścieżka to C:\Program Files\War-ftpd\FTPRoot\user), klikamy na wolnym miejscu PPM i wybieramy Nowy.

7.) Ukaże się nowe okienko – Path properties. W polu Path wpisujemy ścieżkę do folderu, w którym zamieścimy pliki do pobierania np C:\Pliki do pobierania. W polu Mount point wpisujemy nazwę katalogu (struktura serwera). Musi to wyglądać tak: /usr/Nazwa_użytkownika. Klikamy ok, a katalog pojawi się na naszej liście w programie.

8.) Jeśli chcemy, możemy stworzyć więcej użytkowników. W tym celu musimy stworzyć ich profile i foldery, powtarzając pkt 2-8.

9.) Do stworzonego serwera możemy połączyć się przez dowolny program FTP np Total Commander. Do pobrania TUTAJ.

PODSUMOWANIE

Tworzenie serwera FTP to dobre rozwiązanie dla osób, które lubią wymieniać się dużą ilością plików. Przyda się wszystkim, którzy np chcą przesłać dane nie wychodząc z domu lub bez korzystania z serwisów na stronach internetowych.