Metod ukrywania plików i folderów jest dużo. Można ukryć je np poprzez mechanizm wbudowany w system Windows. Nie jest to stuprocentowe rozwiązanie na ukrycie cennych danych. Do tego celu możemy użyć darmowego narzędzia WinMend Folder Hidden. Tak ukryte pliki możemy z powrotem ujawniać przy pomocy tego samego oprogramowania. Więcej dowiesz się, czytając prezentowaną poradę.

1.) Darmowe narzędzie do ukrywania danych pobierzemy z tej strony KLIK. Po pobraniu instalujemy i uruchamiamy. Pierwsze okno programu zachęca nas do wpisania hasła, które służy do ochrony programu:

2.) Jeśli chcemy ukryć jakikolwiek plik wystarczy, że przeciągniemy go na puste pole programu – w ten sposób dany plik od razu zostanie ukryty, a my zostaniemy o tym poinformowani napisem Hidden, który znajduje się tuż obok ukrytego pliku:

3.) Dodatkowo, jeśli chcemy ukryć jakiś folder, a nie mamy go widocznego w zasięgu ręki, to wystarczy, że klikniemy na przycisk Hide Folder i wybierzemy poszukiwany folder. Zostanie on automatycznie dodany do listy ukrytych plików i folderów:

4.) W podobny sposób odkrywany ukryte przez nas pliki. Wystarczy, że klikniemy PPM na plik znajdujący się na liście ukrytych plików i wybierzemy Unhide. Pliki z powrotem staną się widoczne i dostępne.

5.) Dodatkowo możemy ukrywać pliki i foldery na dyskach przenośnych. Wystarczy podłączyć np pendriva do komputera i zastosować się do powyższych kroków. Ukryte pliki będą niewidoczne nawet wtedy, gdy podłączymy napęd do innego komputera!

PODSUMOWANIE

Ukrywanie ważnych plików może przydać się w firmach czy innych urzędach, które operują na ważnych i poufnych danych. W ten sposób możemy ustrzec się przed kradzieżą czy wyciekiem poufnych informacji.