W artykule przedstawię kilka trików w systemie Windows XP, które powinien znać każdy użytkownik komputera, który nie raz miał styczność z problemami ze sprzętem, jak i samym systemem. Czytając ten artykuł dowiesz się m.in jak pozostawić na ekranie Blue Screen, który może pojawić się podczas awarii, jak wyłączyć komunikaty błędów, jaki i wyłączyć niepotrzebną usługę indeksowania, która niepotrzebnie działająca w systemie spowalnia jego działanie. Zapraszam do lektury.

BEZ ZNIKAJĄCYCH BLUE SCREEN’ÓW

Jak dobrze wiemy, niebieskie ekrany śmierci nikomu nie służą. Warto za w czasu włączyć ich pokazywanie, aby w razie awarii bez problemu spisać kod błędu i poszukać rozwiązania, niż oglądać monotonne restarty nie wiedząc, co powoduje problem.

1.) W pierwszym kroku przechodzimy do Mojego Komputera. Przechodzimy do jego właściwości, klikając PPM na dowolne puste miejsce:

2.) Przed nami okienko z Właściwościami systemu Windows. Przechodzimy do zakładki Zaawansowane i na samym dole okna klikamy na Ustawienia (tak jak na poniższym screenie):


3.) Ukaże się okienko Uruchamianie i odzyskiwanie. Musimy odhaczyć pozycję Automatycznie uruchom ponownie. Następnie zatwierdzamy zmiany poprzez kliknięcie na Ok:

4.) Od tej chwili każdy Blue Screen pozostanie na ekranie:


BEZ NIEPOTRZEBNYCH KOMUNIKATÓW

Komunikaty namawiające nas do odesłania raportu do firmy Microsoft są nam wszystkim bardzo dobrze znane. Dobrze wiemy, że ich odesłanie i tak nic nie da, bo Microsoft nie odpowie na to. Dowiedz się zatem, jak wyłączyć ten monotonne komunikaty. Komunikat może wyglądać podobnie do tego:


1.) Przechodzimy do Mojego Komputera i wybieramy jego Właściwości (jak to zrobić było omawiane w poprzednich artykułach). Przechodzimy do Zakładki Zaawansowane i klikamy na Raportowanie błędów:

2.) Teraz w okienku zaznaczamy pozycje tak, jak to wygląda na screenie poniżej:

Dlaczego opcja „Powiadom mnie…” powinna być zaznaczona? Powinniśmy ją włączyć po to, aby w razie nagłego błędu była możliwość odczytania go. Może to być błąd związany ze sprzętem itd.


KONIEC Z USŁUGĄ INDEKSOWANIA

Jeśli na co dzień nie wyszukujesz tysięcy plików na komputerze, ta usługa z pewnością nie będzie Ci potrzebna. Wyłączając ją odczujesz różnicę w używaniu komputera.

1.) Przechodzimy do menu START, a następnie w pole Uruchom wpisujemy frazę taką, jak na poniższym obrazku:

2.) Przed nami okno Zarządzania komputerem. W lewej części okna odnajdujemy pozycję Usługi i aplikacje. Gdy ją klikniemy po prawej stronie zobaczymy folder Usługa indeksowania, na który klikamy PPM. Następnie wybieramy Wszystkie zadania i Zatrzymaj:

PODSUMOWANIE

Powyższe porady powinny pomóc w rozwiązywaniu problemów ze sprzętem i usprawnić jego działanie. Każdy użytkownik, który zna się na komputerach powinien w pewnym stopniu znać powyższe metody, ale mogą się one okazać pomocne również dla początkujących fanatyków komputerów.

Zapraszam do części drugiej.