Tworzenie stron internetowych z reguły może wydawać się trudne. Znajomość języków programowania dla niektórych osób może wydawać się trudna i skomplikowana. Właśnie z myślą o takich osobach został stworzony program Website X5 Evolution. Dzięki niemu stworzymy własną witrynę internetową beż żadnej znajomości języków programowania. Cała procedura tworzenia witryny opiera się tylko na prostych krokach kreatora, który pomoże nam stworzyć własny projekt. Dodatkowym atutem jest to, że program jest w języku polskim. W artykule opisuję wersję darmową, która jest ograniczona funkcjonalnie. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą pokusić się o wersję płatną z dodatkowymi szablonami.

 

1.)    Program w wersji darmowej możemy pobrać np. z portalu dobre programy: http://www.dobreprogramy.pl/WebSite-X5,Program,Windows,36345.html

2.)    Po pobraniu przechodzimy do instalacji. Jest ona niezwykle prosta i opiera się tylko na kilku prostych krokach polegających na potwierdzaniu stosownych komunikatów.  Jeśli nie posiadamy w systemie biblioteki .NET Framework 4, instalator sam pobierze i zainstaluje niezbędną bibliotekę.

3.)    Po uruchomieniu aplikacji widzimy jej główne okno:

web1

Z początku może nam się wydawać, że szereg okien i przycisków utrudni nam całą pracę tworzenia strony. Wręcz przeciwnie! Lewe menu przedstawia następujące funkcje:

web2

– tutaj znajdziemy pomoc techniczną online dotyczącą programu

web3

– galeria stron stworzonych przy pomocy Website X5 Evolution

web4

– pod tym odnośnikiem znajdziemy nowe szablony stron www do pobrania

web5

– masz jakieś pytania, problemy z programem? Tu możesz rozwiać swoje wątpliwości

web6

– sprawdza, czy dostępne są nowsze wersje aplikacji

web7

– ustawienia i preferencje Website X5 Evolution

4.)    Teraz, gdy opis podstawowych buttonów mamy już wyjaśniony, przyszedł czas na omówienie sposobu tworzenia witryny internetowej. Całość opiera się na pięciu krokach. Chcąc zacząć, klikamy na zachęcający przycisk START:

web8

5.)    Na wstępie musimy zdecydować, czy stworzymy nowy projekt, czy otworzymy już istniejący. Naszym celem jest tworzenie nowego projektu – zaznaczamy więc odpowiednie pole tak, jak na screenie poniżej i przechodzimy do pierwszego kroku:

web9

6.)    Na początek musimy uzupełnić wszystkie niezbędne pola dotyczące witryny: nazwa, adres, słowa kluczowe itd. Poniższy przykład prezentuje, jak  powinny wyglądać uzupełnione informacje.  Widzimy też, że krok pierwszy podzielony jest na trzy mniejsze kroki – Ustawienia ogólne, Wybór wzorca i Edytor wzorca. Kreator prowadzi nas po kolei przez każdy punkt, więc po ustawieniu odpowiednich danych wystarczy przejść do następnego punktu/kroku klikając przycisk DALEJ:

web19

7.)    Przyszedł czas na wybranie szablonu. Lista zawiera bardzo pokaźną listę szablonów do wyboru, ale wersja próbna posiada ograniczenia – do wyboru mamy tylko niewielką ich część. Jako, iż nie jestem zaawansowanym projektantem, darmowy szablon na chwilę obecną powinien mi wystarczyć. Wybieramy ten, który nas interesuje i przechodzimy do następnego okna:

web11

Dodatkowo jeśli mamy ochotę możemy stworzyć Nowy wzór. Tworzenie szablonu może wydawać się pracochłonne, więc zostańmy przy gotowych szablonach.

8.)    Tworzymy nagłówek i stopkę strony. Możemy wpisać dowolny tekst oraz dowolnie go modyfikować. Do wyboru mamy różne kolory, czy efekty wizualne – cienie, podkreślenie, czy efekt lustra. Warto jest poeksperymentować i wybrać takie ustawienia, jakie przypadną nam do gustu.

Tak wygląda stopka:

web12

9.)    W kroku drugim dotyczącym planowania witryny musimy określić, ile pod stron ma zawierać nasza witryna. W moim przypadku będzie to tylko strona główna wraz z pod stroną o nazwie O stronie. Warto też zmienić tytuł każdej pod strony. Po pierwsze ułatwi nam to odnalezienie się w każdej z nim, po drugie każda nazwa będzie wyświetlana w przeglądarce, co ułatwi porządek i estetykę:

web13

10.) Krok trzeci dotyczy elementów, które mają znaleźć się na tworzonej witrynie. Wybieramy więc dowolną stronę bądź podstroję z punktu planowania witryny i zarządzamy tym, co ma się na tej witrynie znaleźć. Gdy już wybierzemy odpowiednie elementy i umieścimy je na stronie, przechodzimy ponownie do punktu Planowanie witryny, wybieramy następną podstronę i również dokonujemy na niej zmian:

web14

Wszystkie strony i pod strony edytujemy według powyższego obrazka. Tak więc możemy zdecydować, w której części okna umieścimy tekst, obraz, czy np. animację flash. Wystarczy przenieść odpowiednią ikonę z prawej strony do pola edycji witryny.

11.)  W Moim przypadku wybrałem tekst i obraz. Najpierw chcę dokonać edycji tekstu, więc dwuklikiem otwieram okno zarządzania treścią

web15

I dokonuję zmian. Tutaj wpisuję tekst, który pojawi  się na mojej witrynie po lewej stronie na górze:

web15

12.) Sprawa wygląda tak samo dla innych elementów. W moim przykładzie wybrałem jeszcze obrazy. Dwuklikiem otwieram więc menu edycji obrazu

web16

I stosownym menu, które się otworzy wskazuję lokalizację do dowolnego obrazka np. z dysku twardego:

web17

13.) Krok czwarty to ustawienia zaawansowane. Tu wybieramy, czy strona ma zawierać np. Rozwijane menu, podmenu, blog, reklamy itd. Wszystkie dostępne funkcje mamy przedstawione w stosownym oknie:

web18

14.) Dla przykładu chcę wstawić na swoją stronę menu główne. Klikam więc odpowiednią pozycję i dokonuję stosownych zmian według własnych upodobań:

web20

15.) Ostatni już piąty krok pozwala nam zamieścić stronę w internecie lub zapisać ją na dysk w celu dalszej edycji. Ja wybrałem opcję zapisu na dysk. Dzieki temu mogę dokonać dowolnej modyfikacji strony i umieścić ją samodzielnie w sieci:

web21