Jeśli nie chcesz lub nie masz ochoty odinstalowywać każdego niepotrzebnego programu po kolei, to wykorzystaj program PC Decrapifier, a on zajmie się wszystkim. Proces usuwania niepotrzebny aplikacji obejmuje zaznaczenie ich na liście i potwierdzenie usuwania. Program nie jest jednak w pełni automatyczny tak, aby wszystkie opcje usuwania przeprowadził za nas – kreator usuwania każdego programu musimy potwierdzać sami. Ale jest to o tyle prostsze, że nie musimy sami poszukiwać programów na liście Panelu Sterowania i ręcznie uruchamiać każdego dezinstalatora. Zapraszam do lektury artykułu.

1.) Program znajdziemy na tej stronie KLIK. Pobieramy program i uruchamiamy, ponieważ nie wymaga on instalacji – wszystkie operacje wykonywane są w przejrzystym kreatorze. W pierwszym oknie klikamy na zaznaczony przycisk, aby wyszukać ewentualne aktualizacje programu:

2.) Po zaktualizowaniu przechodzimy do kolejnego okna – przed nami licencja, którą potwierdzamy klikając Next. Dalej zobaczymy ostrzeżenie – również potwierdzamy klikając Next:

3.) Teraz ważna część poradnika – zaznaczamy wybraną pozycję zależną od tego, jaki mamy komputer – jeśli jest to nowy sprzęt, który co dopiero włączyliśmy i nic na nim nie instalowaliśmy (chcemy usunąć np oryginalne, niepotrzebne nam oprogramowanie producenta) wybieramy pozycję Yes. Jeśli natomiast chcemy zrobić porządek w komputerze, który jest już używany przez jakiś czas wybieramy No i klikamy Next:

4.) Jeśli dla pewności chcemy utworzyć punkt przywracania systemu klikamy na Create Restore Point – jest to zalecane przede wszystkim dla mniej zaawansowanych osób:

5.) Po kliknięciu na Next wyświetlona zostanie lista aktualnie zainstalowanych programów. Programy, ikony i inne elementy, które chcemy usunąć po prostu zaznaczamy ptaszkiem:

6.) Po dokonaniu właściwego wyboru klikamy Next – przed nami ostrzeżenie, które potwierdzamy klikając na Ok:

7.) Na sam koniec program będzie po kolei wyświetlał dezinstalatory programów, które zaznaczyliśmy do usunięcia. Tutaj niestety będziemy musieli każde okno dezinstalatora potwierdzać samodzielnie, aż do całkowitego usunięcia programów.

ISTOTANA UWAGA! Jeśli jakikolwiek program wyświetli okno dotyczące ponownego uruchomienia komputera to nie robimy tego. Dopiero na sam koniec, gdy aplikacja zakończy swe działanie uruchamiamy ponownie komputer.

PODSUMOWANIE

Ręczne usuwanie programów jest dość uciążliwe zwłaszcza, gdy posiadamy nowy komputer lub laptop. Korzystając z opisywanego programu PC Decrapier czynności usuwania plików i programów odbywają się niemal automatycznie.