W kolejnym poradniku dotyczącym programu GIMP pokażę wam, jak ze zwykłego zdjęcia wykonać efekt planety. Jest to bardzo ciekawy i fajnie wyglądający efekt. Polega on na tym, że zwykłe zdjęcie obrócimy o 360 stopni  w ten sposób uzyskamy efekt zdjęcia na okrągłej planecie. Do tego celu możemy wykorzystać dowolne zdjęcie  ja wykorzystam zdjęcie systemowe, które przedstawia grupkę pingwinów. Zapraszam do przeczytania artykułu.

WCZYTUJEMY ZDJĘCIE I TWORZYMY EFEKT

1.) Najpierw musimy pobrać program GIMP. Znajdziecie go na praktycznie każdym portalu z programami lub na moim poprzednim poradniku omawiającym program GIMP. Instalacja jak zwykle przebiega standardowo  – po zainstalowaniu uruchamiamy aplikację.

2.) Program mamy uruchomiony. Teraz musimy otworzyć dowolne zdjęcie, na którym przeprowadzimy fotomontaż planety. W moim przypadku są to pingwiny – standardowa tapeta w systemie Windows 7. Po wczytaniu obrazu duplikujemy jego warstwę – po prawej stronie na warstwie klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy Duplikuj warstwę. Klikamy na ikonkę Kadrowanie w przyborniku po lewej stronie okna programu i wybieramy Wyśrodkowane linie:

1

3.) Po wybraniu właściwych ustawień kadrujemy naszą fotografię. Klikamy więc na niej i przeciągamy odpowiednio prowadnice tak, jak na zdjęciu. Chodzi o to, aby przy kadrowaniu zostawić trochę wolnej przestrzeni na dole i gorze zdjęcia – pomocne to będzie przy wykonaniu obrotu:

2

4.) Obraz musimy przeskalować tak, aby stał się kwadratowy. Klikamy na Obraz i Skaluj obraz. Przed nami okno skalowania – podajemy powolne wymiary wielkości i szerokości, podając oba parametry takie same. Możemy to zrobić tak, jak na poniższym zdjęciu:

3

4

5.) Obraz mamy już przeskalowany – jego rozmiar się zwiększył i przyjął proporcje dużego kwadratu. Oczywiście obraz możemy sobie oddalić.  Czas na stworzenie planety – w tym celu wykorzystamy efekt współrzędnych polarnych. Klikamy na Filtry, następnie Zniekształcenia i Współrzędne polarne:

5

6.) Suwaki ustawiamy wg własnych upodobań metodą prób i błędów, ponieważ błędne ustawienia zawsze możemy cofnąć i wykonać efekt ponownie. W moim przypadku Głębie okręgu ustawiłem na 100 %, a Przesunięcie kąta na 200.Pozostawiamy zaznaczone pole tak, jak na powyższym zdjęciu – nic więcej nie zaznaczamy. Zatwierdzamy zmiany i natychmiast widać nasz efekt. Jest jednak mała niedogodność – widoczne połączenie:

6

USUWAMY NIEDOGODNOŚĆ – LINIA CIĘCIA

7.) Jeśli chcemy, to możemy to cięciu usunąć. W tym celu jeszcze raz powielamy warstwę tak, jak robiliśmy to w drugim punkcie. Obracamy ją o tyle stopni, ile wystarczy na zakrycie cięcia, czyli metodą prób i błędów. W tym celu klikamy na Warstwa i Przekształcenie, a następnie na Dowolny obrót. Wprowadzamy tutaj dowolną wartość:

7

8.) Wybieramy skopiowaną warstwę, klikamy na nią prawym przyciskiem myszy i wybieramy Dodaj maskę warstwy, a następnie Biała (bez przezroczystości);

8

9.) Na koniec wybieramy gradient i przeciągamy po linii cięcia. Jeśli będzie jeszcze widać jakieś niedogodności to wybieramy pędzel o odpowiednio małym rozmiarze, przybliżamy fotkę i usuwamy linię cięcia.

PODSUMOWANIE

Efekt planety z własnego zdjęcia to ciekawy fotomontaż, który może wykonać praktycznie każdy użytkownik komputera. Jak widać, do jego wykonania nie jest potrzebna żadna specjalistyczna wiedza ani zaawansowana obsługa programu GIMP.