Tunelowanie w informatyce nie ma nic wspólnego z jakimkolwiek tunelem. Chodzi tutaj o omijanie zabezpieczeń, które najczęściej nakładają administratorzy sieci na korzystanie z komunikatorów internetowych czy menedżerów pobierania plików (p2p, p2m). Z artykułu dowiesz się, jak ominąć takie zabezpieczenia za pomocą tunelowania.

1.) Przechodzimy na stronę aplikacji Your Freedom, na której musimy się zarejestrować, a następnie pobrać aplikację, którą wykorzystamy do tunelowania. Klikamy tutaj, aby przejść na wybraną stronę KLIK. Strona główna wygląda w ten sposób:

2.) Na górze witryny widnieje odnośnik First visit? Click here to register. Klikamy na niego, aby przejść do okna rejestracyjnego:

3.) Przed nami formularz rejestracyjny. Wypełniamy go według poniższego przykładu (wypełniamy cztery pierwsze pola – pozostałe nie są konieczne, ale jeśli chcemy to możemy je wypełnić):

4.) Klikamy na Submit, aby wysłać potwierdzenie rejestracji na naszego maila. W wiadomości zwrotnej otrzymamy także link do pobrania aplikacji Your Freedom. W treści wiadomości odnajdujemy link do pobrania o nazwie Windows installer – wybieramy jeszcze mirror, z którego chcemy pobrać. Gdy pobierzemy program instalujemy go i i uruchamiamy.

5.) Po uruchomieniu aplikacji przechodzimy do okienka Your Freedom – Configuration Wizard i klikamy Next. W ten sposób dokonamy konfiguracji programu. Gdy zostanie wyszukana lista serwerów klikamy znowu na Next – teraz podajemy dane, których użyliśmy podczas rejestracji w witrynie – Login i hasło. Klikamy na Next i Save and Exit. Program został skonfigurowany.

6.) Skoro mamy już skonfigurowany program Your Freedom przyszła pora na sprawdzenie działania tunelowania na konkretnym przykładzie. Sprawdzimy to na popularnym programie p2p o nazwie eMule. Otwieramy program eMule i przechodzimy do jego ustawień (ikona kółka zębatego). Odnajdujemy pozycję Proxy i wypełniamy pola tak, jak przedstawia to poniższy obrazek:

7.) Od tej chwili korzystanie z programu p2p o nazwie eMule jest już możliwe – tunelowanie działa.

PODSUMOWANIE

Tunelowanie ma za zadanie pomóc nam wtedy, gdy administrator zablokował możliwość korzystania z danych aplikacji, a my musimy z nich akurat w danej chwili skorzystać. Metoda tunelowania jest przydatna także wtedy, gdy porty wybranych programów są zablokowane (nie tylko przez administratorów sieci).