1. Naprawa plików systemowych. (Windows Vista)

Klikamy na przycisk Start. Następnie w pole wyszukiwania wpisujemy cmd. Klikamy na wynik wyszukiwania prawym przyciskiem myszy, i uruchamiamy go jako administrator. Później klikamy przycisk kontynuuj. Pojawi się nam okno z jasnymi literami na czarnym tle. W oknie tym wpisujemy polecenie sfc /scannow i naciskamy klawisz Enter. Może się okazać, że musimy włożyć płytę z systemem do napędu. Jeżeli pojawi się taki komunikat wkładamy płytę i kontynuujemy operację.

2. Naprawa ikon. (Windows XP)

Często zdarza się że po zawieszeniu się systemu ikony nie wyglądają tak jak powinny np. . Ta porada pomoże rozwiązać ten problem.

Wciskamy klawisze Windows + F. Otwiera się nam okno wyszukiwania. Klikamy na aplet Pliki i Foldery po czym wpisujemy iconcache.db potem rozwijamy listę Bardziej zaawansowane opcje dodajemy zaznaczenia do opcji Przeszukaj foldery systemowe, Przeszukaj ukryte pliki i foldery, Przeszukaj podfoldery, po czym klikamy na wyszukaj. Po zobaczeniu wyników naciskamy Ctrl+A a potem Delete. Restartujemy komputer. Jeżeli nasze zabiegi nie pomogły potrzebne będą zmiany w rejestrze. Wciskamy klawisze Windows+R w pustym polu piszemy regedit i klikamy na OK. Teraz klikamy cały czas dwukrotnie na następujące opcje: HKEY_CURRENT_USER>Control Panel>Desktop>WindowMetrics, następnie Shell Icon BPP i w nowym oknie wpisujemy 16 i klikamy na OK. Później klikamy na Shell Icon Size i w nowym oknie wpisujemy 32 i klikamy na OK. Teraz tylko pozostaje restart komputera i wszystko jest po staremu.

3. Wyłączanie pytania o hasło po uśpieniu komputera. (Windows XP)

Kiedy Windows uruchamia się z trybu uśpienia, musimy kliknąć nazwę użytkownika i podać hasło. Możemy to łatwo zniwelować.

Klikamy prawym przyciskiem myszy na puste miejsce na pulpicie. Z menu wybieramy Właściwości. W nowym oknie wybieramy zakładkę Wygaszacz ekranu, a potem klikamy na przycisk Zasilanie. W kolejnym oknie otwieramy zakładkę Zaawansowane. W tej zakładce odhaczamy Monituj o podanie hasła, wznawiając pracę komputera po stanie wstrzymania, po czym zatwierdzamy wybór naciskając Zastosuj.

4. Usuwanie komunikatu o braku miejsca na dysku. (Windows XP)

Jednym z bardzo denerwujących elementów Windows są dymki wyświetlane obok zasobnika systemowego, informujące o braku miejsca na dysku. Teraz opiszę jak pozbyć się tej informacji.

Włączamy edytor rejestru. Wciskamy klawisze Windows+R w pustym polu wpisujemy Regedit co zatwierdzamy klawiszem Enter. Teraz przechodzimy przez kolejne „etapy” naszego rejestru. Cały czas klikamy podwójnie na opcje: HKEY_CURRENT_USER>Software>Microsoft>Windows>CurrentVersion>Policies a potem prawym przyciskiem myszy klikamy na Explorer. Z rozwiniętego menu wybieramy kolejno: Nowy>Wartość DWORD. W miejsce gdzie pisze Nowa wartość #1 wpisujemy NoLowDiskSpaceChecks i wciskamy dwa razy Enter. W oknie Dane wartości wpisujemy 1. Teraz restartujemy komputer i nie ma już żadnych komunikatów o braku miejsca.

5. Blokowanie stron internetowych. (Większość przeglądarek)

Otwieramy katalog C:\WINDOWS\system32\drivers\etc gdzie znajduje się plik hosts. Otwieramy ten plik notatnikiem a następnie ustawiamy kursor na końcu wiersza, wciskamy Enter. Dopisujemy tekst: 127.0.0.1

[tab] adres blokowanej strony. Np. 127.0.0.1 [tab] www.nk.pl, zapisujemy zmiany i strona już zablokowana.