System Volume Information jest jednym z głównych folderów naszego systemu, który zawiera najpotrzebniejsze dane i pliki niezbędne do uruchomienia komputera. Przy domyślnych ustawieniach ten folder jest ukryty. No więc właśnie – po co mamy go czynić widocznym? Przecież nikomu on nie przeszkadza..Dostęp do tego folderu może być potrzebny wtedy, gdy ulokuje się w nim wirus. Co wtedy? Antywirus może sobie nie poradzić z jego usunięciem i będziemy musieli zrobić to ręcznie. Z tego artykułu dowiesz się co zrobić, aby folder System Volume Information stał się dostępny z poziomu systemu Windows XP.

1.) Pierwszy krok polega na uaktywnieniu pokazywania ukrytych plików systemu, jak i tych plików, które są celowo ukryte po to, aby ich przypadkowo nie usunąć, co może powodować uszkodzenie systemu.W tym celu przechodzmy do folderu Mój komputer, następnie klikamy na Narzędzia i Opcje folderów. Przed nami okienko – przechodzimy do zakładki Widok:


**KRÓTKIE WYJAŚNIENIE**

– Ukryj chronione pliki systemu operacyjnego (zalecane) – ODZNACZAMY

– Pokaż ukryte pliki i foldery – zaznaczamy kropką

– Użyj prostego udostępniania plików (zalecane) – ODZNACZAMY

2.) Przechodzimy na dysk lokalny, na którym zainstalowany mamy system. Domyślnie jest to dysk C. Widzimy, że ukazały się ukryte pliki i foldery, w tym folder System Volume Information. Niestety po próbie otwarcie go zostanie tylko zwrócony komunikat o błędzie. W dalszym ciągu system, jak na upartego nie pozwala na dostęp do katalogu:

3.) Musimy i z tym problemem sobie poradzić. Klikamy PPM na nasz folder i wybieramy Właściwości:

4.) Przed nami kolejne okno. Udajemy się do zakładki Zabezpieczenia, a następnie klikamy na przycisk Dodaj. W ten sposób dodamy do systemu użytkownika Administrator, który standardowo jest wyłączony (przeważnie system używa domyślnego użytkownika, jakim jest SYSTEM):

5.) Czas na zapoznanie się z oknem Wybieranie: Użytkownicy i Grupy. To właśnie tutaj w dostępnym białym polu wpisujemy polecenie ADMINISTRATOR i klikamy na Ok (tak, jak obrazuje to poniższy screen):

6.) Pora na sprawdzenie efektów naszych zmagań. Przechodzimy na dysk C i otwieramy folder. Jeśli wszystko wykonaliśmy zgodnie z artykułem to folder powinien się bez przeszkód otworzyć:

PODSUMOWANIE

Zasada pokazywania folderu System Volume Information jest bardzo przydatna w walce z wirusami i innym złośliwym kodem. Sztuczka jest prosta i nie wymaga dodatkowych działań, choć z pozoru wydaje się to trudne. Wiele osób ma problemy z odszukaniem tego folderu, więc dzięki temu dokładnemu artykułowi nikt nie powinien mieć już z tym problemów.