Pliki PDF są bardzo popularne. Można je zabezpieczać przed modyfikacja treści, drukowaniem itd. Chcesz w prosty i darmowy sposób stworzyć taki plik? Nic trudnego. Format ten jest bardziej przejrzysty niż np dokument Worda, wygląda estetyczniej. Zapraszam do lektury artykułu.

1.) Pobieramy program PDFCreator (freeware):

download1 download2

Po pobraniu instalujemy. Instalacja jest bardzo prosta, więc nie trzeba jej przedstawiać. Opiera się na kilku prostych krokach. Po poprawnym zainstalowaniu program jest gotowy do użycia.

2.) Na pulpicie (o ile wybraliśmy opcję stworzenia skrótu) ukaże się ikonka programu. Po otwarciu zobaczymy Monitor drukowania – tutaj znajdziemy opcję dotyczące naszej wirtualnej drukarki PDF. Z reguły nic tutaj nie musimy zmieniać:

3.) Przejdźmy teraz do najważniejszego etapu – tworzenia pliku w formacie PDF.  Dokument PDF możemy stworzyć praktycznie w każdym programie, w którym istnieje możliwość drukowania dokumentu. Przykład zostanie oparty na podstawie popularnego edytora Word. Otwieramy więc dowolny dokument Worda:

4.) W moim przypadku jest to zwykły tekst bez obrazków:

5.) Wybieramy po kolei opcję tak jak na poniższym screenie (MS Word 2007, jeśli używasz 2003 lub innego opcje mogą się znacząco różnić):

6.) Ukaże się nam kreator drukowania. Wybieramy drukarkę PDFCreator i klikamy Ok:

7.) Teraz w okienku programu PDFCreator uzupełniamy dane wg poniższego przykładu i klikamy na Zapisz:

8.) W standardowym okienku Zapisz jako wskazujemy miejsce zapisania dokumentu, wybieramy format PDF i zapisujemy:

9.) Plik w formacie PDF gotowy! Otwieramy zapisany plik, żeby zobaczyć rezultaty:

PODSUMOWANIE

Format PDF jest bardzo popularny. Coraz więcej różnego rodzaju instrukcji, poleceń itp jest napisanych właśnie w tym formacie, więc umiejętność jego tworzenia (za darmo) okazuje się bardzo dobrym rozwiązaniem.

Przydaje się też zupełnie odwrotna operacja, tzn przekonwertować plik z pdf do worda. Znajdziesz to tu.