Jeśli instalujesz dużo programów w swoim komputerze to z pewnością nie chcesz, aby był on zaśmiecony. Z pomocą przychodzi więc program o nazwie Sandboxie, który stworzy w naszym systemie specjalną, odizolowaną przestrzeń zwaną piaskownicą, na której bez obaw możemy instalować i uruchamiać dowolne program bez obaw o zaśmiecenie systemu. Co ważne, po uruchomieniu programu w piaskownicy nikt nie będzie wiedział o tym, że program został w ogóle uruchomiony.

1.) Pobieramy program Sandboxie z tej strony KLIK. Uruchamiamy instalator aplikacji – po przekopiowaniu plików może zawiesić się system lub zrestartować się. Jeśli dojdzie do takiego objawu, usuwamy program (lub przekopiowane pliki – zależy, czy program się cały zainstaluje) i instalujemy go jeszcze raz. Jeśli pojawi się okno Zgodność oprogramowania po prostu potwierdzamy je klikając na Ok. Na ekranie powinniśmy zobaczyć okienko naszej aplikacji wraz z domyślną piaskownicą:

2.) Możemy dodawać nowe piaskownice i je edytować. Dla niedoświadczonych użytkowników lepiej jest, aby używali domyślnej piaskownicy – na niej właśnie oparty jest ten artykuł. Na początku spróbujemy uruchomić w piaskownicy przeglądarkę Mozilla Firefox. Uruchamiamy więc ikonę Przeglądarka internetowa w piaskownicy klikając jej ikonę na pulpicie:

3.) Przeglądarka zostanie uruchomiona. Znakiem rozpoznawczym uruchomionej przeglądarki jest znaczek # znajdujący się na pasku tytułowym – ogranicza on tytuł strony:

4.) Jeśli chcemy uruchomić inną aplikację zainstalowaną w komputerze wystarczy, że klikniemy PPM na ikonkę program i wybierzemy DefaultBox i Uruchom z Menu Start. Od tej chwili z wyświetlonego menu po wybraniu Programs możemy wybrać każdą dowolną aplikację, którą chcemy uruchomić poprzez piaskownicę:

5.) Możemy także uruchomić program np z płyty czy innego nośnika. W tym celu klikamy PPM na ikonkę programu i wybieramy DefaultBox i Uruchom dowolny program. Klikając na Przeglądaj wybieramy interesujący nas program.

PODSUMOWANIE

Piaskownica to bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich osób lubiących testować oprogramowanie. Z pewnością nie zaszkodzi ona systemowi, a każda nowo zainstalowana aplikacja będzie wcześniej przetestowana.