Samsung Galaxy Spica i5700 – Recenzja

Wstęp

Samsung i5700 jest drugim z kolei androidem od Samsunga. Początkowo miał być tańszą wersją swojego protoplasty – Galaxy i7500. Jednak sprawy potoczyły się tak, że Galaxy Spica stał się nieco wydajniejszą i ulepszoną wersją swojego poprzednika. Ów model występuje pod nazwami Galaxy Spica, oraz Galaxy Lite. Stosowanie obu nazw jest poprawne.

Zawartość zestawu

Zestaw Samsunga cieszy, lecz mógłby być nieco bardziej obszerny. Kabel USB nie jest najdłuższy, a karta Micro SD o ubogiej pojemności nie jest najlepszej klasy. Na pochwałę zasługują wysokiej jakości słuchawki. Dźwięk wydobywający się z załączonych dokanałówek cieszy ucho. W prostym pudełeczku od Samsunga prócz telefonu znalazłem:
– Płytę CD z oprogramowaniem Samsung New PC Studio (2k, XP, Vista, 7);
– Kartę gwarancyjną ważną dwa lata;
– Instrukcję obsługi;
– Kartę MicroSD Samsung z adapterem do SD (również Samsung);
– Przyzwoitej jakości słuchawki douszne z mikrofonem do rozmów oraz pozłacanym wtykiem Jack 3.5mm;
– Kabel USB do komunikacji z PC 80cm;
– Ładowarkę z Polskim gniazdkiem.

Krótka specyfikacja sprzętowa

Specyfikacja sprzętowa Galaxy Lite nie pozostawia wiele do życzenia. Wydajny procesor, duży ekran, pojemna bateria – to idealne połączenie. Jedyną rzeczą, do której można się „przyczepić” to brak dopracowanych sterowników OpenGL. Sterowniki OpenGL odpowiadają za płynność w większości gier 3D. Co prawda wydano już eksperymentalne paczki sterowników, lecz są one niedopracowane przez co gry gubią tekstury, lub po prostu nie działają. Krążą pogłoski, że sterowniki z prawdziwego zdarzenia mają się pojawić wraz z nieoficjalnym (lub oficjalnym) Froyo, czyli systemem android w wersji 2.2.
Po krótce przedstawię jak to wszystko wygląda na papierze:

 • Wymiary (wysokość x szerokość x grubość): 115,00 x 57,00 x 12,90 mm;
 • Waga: 120 g;
 • Taktowanie procesora: 800 MHz;
 • Ekran: 3.2”, 480 x 320, TFT, 65k kolorów, dotykowy, pojemnościowy;
 • RAM: 256Mb;
 • ROM: 180Mb;
 • System operacyjny: Android, w standardzie 1.5, możliwa aktualizacja do
 • 2.1, nieoficjalny 2.2 w drodze;
 • Aparat: 3.2Mpx, brak lampy doświetlającej;
 • Bateria: Litowo-jonowa 1500 mAh
 • Łączności: Wi-Fi (v802.11b/g), Bluetooth (2.1), GPS, GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA (7.2 Mb/s), GSM czterozakresowy.

Wygląd, stylistyka telefonu

Samsung Spica został stworzony głównie z myślą o młodszych użytkownikach. Świadczą o tym kolorowe wstawki. Jedna z nich to kratka zakrywająca głośnik do rozmów, a druga to obwódka wokół klawisza „ok.” Jedni twierdzą, że kolorowe akcenty są tandetne, inni że dodają słuchawce uroku. Moim zdaniem ów kolorowe wstawki sprawiają, iż telefon wygląda bardziej agresywnie.

Jakość wykonania

Następca i7500 został wykonany z plastiku, oraz szkła pokrywającego wyświetlacz. W tym modelu nie uświadczymy metalu, ani innych eleganckich materiałów. Plastikowe klawisze niestety nie przekładają się na komfort użytkowania. Przyciski działają dość opornie i głośno. Ostatnie do czego mam zastrzeżenia co do jakości to pokrywa baterii. Jest ona źle spasowana, wykonana z bardzo elastycznego materiału, a niekiedy nawet skrzypi. Problem z tylną klapką ponoć nie występuje w białej wersji telefonu, ponieważ tam została wykonana ze sztywnego plastiku. Reszta została wykonana poprawnie. Na pochwałę zasługuje ekran pokryty szkłem, które jest mało podatne na zarysowania.

Budowa słuchawki

Większość powierzchni frontowej Galaxy zajmuje spory, 3.2 calowy ekran. Nad ekranem wkomponowano kratkę pokrywającą głośnik do rozmów, która została wykonana w stylu telefonów od HTC. Zaczep na smycz usytułowany jest w niezbyt dogodnym miejscu. Aby odpiąć/podczepić smycz trzeba zdejmować klapkę. Słuchawka zawieszona na smyczy sprawia wrażenie jakby zaraz miała się odpiąć. Na powierzchni całego telefonu można znaleźć 10 klawiszy, oraz manipulator (D-Pad). Rozmieszczenie klawiszy moim zdaniem jest całkiem komfortowe. Nie uświadczymy na nim żadnych przycisków dotykowych. Klawisze pod ekranem odpowiadają za:
Prawa słuchawka – Zakończenie rozmowy, włączanie/wyłączanie telefonu;
Lewa słuchawka – Odebranie nadchodzącego połączenia, otwieranie spisu połączeń;
Klawisz menu – otwiera opcje w niemal każdym miejscu w systemie, dłuższe przytrzymanie otwiera klawiaturę ekranową;
Klawisz cofania (strzałka) – cofa do poprzedniego miejsca w systemie;
Globus – otwiera wyszukiwarkę;
Domek – cofa z każdej lokalizacji w systemie aż do pulpitu
OK – akceptuje wybraną opcję.
Na lewej krawędzi telefonu znajdziemy tylko jeden przycisk, który służy do pogłaśniania i przyciszania dźwięków dzwonka, multimediów itp.
Po prawej stronie telefonu umieszczono dwa przyciski. Jednym z nich jest przycisk blokady telefonu. Jego krótkie przyciśnięcie otwiera lockscreen, a dłuższe przytrzymanie odblokowuje ekran całkowicie. Drugim z nich jest przycisk, którego dłuższe przytrzymanie otwiera aplikację aparatu i jednocześnie służy jako spust migawki.
U góry znajdują się dwa gniazda. Pierwsze z nich to niestandardowe miniUSB, które służy do ładowania oraz komunikacji z komputerem. Drugie to popularne gniazdko mini Jack (3.5mm). Dzięki niemu można podłączyć do telefonu niemal każde słuchawki.

System – działanie, komfort użytkowania

System zainstalowany na Samsungu Galaxy Lite to android. Niewątpliwie jest to jeden z najpopularniejszych i obecnie najlepszych systemów dostępnych na rynku. W połączeniu z przyzwoitą specyfikacją sprzętową Spicy działa on bardzo szybko i stabilnie. Standardowo otrzymujemy telefon z wgranym androidem w wersji 1.5 bez żadnej nakładki na system. Po prostu czysty android. Od kwietnia możliwa jest aktualizacja do wersji 2.1. Wraz z systemem w wersji Eclair wydanym na i5700 pojawiła się nakładka na system o nazwie Panteon. Praktycznie każdy kto miał do czynienia z autorską nakładką Samsunga (Panteon) powie, że działa ona mozolnie, niestabilnie i jest niezbyt intuicyjna. Na szczęście pod androida w wersji Eclair wyszło dużo alternaty dla standardowego wyglądu pulpitu. Najpopularniejsze z nich to Launcher Pro Beta, ADW. Launcher, Helix Launcher. Z powodzeniem zastępują one standardowy Home, a do tego większość z nich posiada możliwość instalacji własnych motywów oraz ikonek. Niestety, wszystko wskazuje na to, że Galaxy Lite nie otrzyma oficjalnej aktualizacji do Androida Froyo. Jedyną nadzieją na 2.2 jest LeshaK – Deweloper z samdroid.net. To za jego sprawą Samsung i5700 otrzymał wszelakie modyfikacje systemu, dostęp do uprawnień ROOT’a, oraz paczki optymalizujące system. Na koniec warto dodać, że bardzo ciężko zrobić z tego telefonu bezużyteczną cegłę. I5700 już nie raz nie chciał załadować wgranego oprogramowania, ale po drobnych i nieskomplikowanych zmianach system zawsze wracał do stanu używalności.

Wyświetlacz, ekran – jakość dotyku, kolory, komfort pracy.

Do wyświetlacza jaki zastosowano w i5700 nie mam żadnych zastrzeżeń. Osadzono go blisko tafli ekranu, więc wyświetlany obraz jest jeszcze bardziej realistyczny. Niestety takie usytułowanie wyświetlacza naraża go na uszkodzenia mechaniczne typu rozlanie, pęknięcie itp. Rozdzielczość (320×480) jest moim zdaniem idealnie dopasowana to tej przekątnej ekranu (3.2”). Podczas przeglądania stron internetowych nawet małe literki nie zlewają się w jedną całość. Sprzyja do również dostępności aplikacji – większość z nich jest pisana właśnie pod tę rozdzielczość.
Poprzednik i5700 posiadał wyświetlacz Amoled, na którym kolory były bardzo żywe i dobrze odwzorowane. Patrząc na obraz wyświetlany przez Spicę mam wrażenie, że niczym nie ustępuje Amoledowi z i7500. TFT zamontowany w Galaxy Lite dodatkowo oferuje lepszą widoczność w słońcu niż jego protoplasta. Przy najwyższej jasności nawet w pełnym słońcu można odczytać wyświetlany obraz.
Digitizer wykonany w technologii pojemnościowej reaguje na lekki dotyk. Wystarczy lekkie muśnięcie palca, aby zareagował. Jakość dotyku jest bliska tej z pierwszej wersji iPhone’a. Mam tylko jedno zastrzeżenie co do ekranu. Jego tafla po dłuższym użytkowaniu nie jest taka jak na początku. Po dłuższym czasie stawia opór dla palca, więc przesuwanie stron internetowych, wszelkich list nie jest tak przyjemne jak po wyjęciu z pudełka.
Komfort pisania na wirtualnej klawiaturze QWERTY jest bardzo wysoki. Odstępy między wyświetlanymi klawiszami są niewielkie, ale za to same przyciski są sporych rozmiarów. Po kilkunastu godzinach użytkowania telefonu można nauczyć się pisać szybko i bezbłędnie.

Internet – Komfort użytkowania, łączności, synchronizacja z kontem google

Łatwość dostępu do internetu to moim zdaniem największa zaleta systemu od google. Wbudowana przeglądarka www, oraz ich duży wybór w markecie, sprawiają że korzystanie z internetu to czysta przyjemność. W połączeniu z ekranem o przyzwoitej wielkości telefon staje się niemal tabletem. W kryzysowych sytuacjach potrafi zastąpić komputer.
Telefon da się połączyć z internetem poprzez jedną z pięciu dostępnych technologii (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, Wi-Fi). Wszystkie z wymienionych sprawują się wyśmienicie. Nie ma mowy o utratach łączności, czy słabym zasięgu. Wykrywalność sieci Wi-Fi jest na wysokim, choć nie najwyższym poziomie. Moduły z telefonów HTC są lepsze, ale warto zauważyć, że większość konstrukcji HTC to inna półka cenowa, wydajnościowa, oraz systemowa.
Wielu ludzi twierdzi, że android sam bez zgody pobiera dane z sieci. Chcę zaznaczyć, iż to myślenie jest niepoprawne. System android często pobiera bardzo przydatne aktualizacje programów znajdujących się na telefonie. Dzięki synchronizacji z kontem mailowym gmail można szybko otrzymać i odczytać wyczekiwaną wiadomość. Nawet jeśli ktoś nie jest zwolennikiem pobierania maili i aktualizacji, lub po prostu szkoda mu pieniędzy na pakiety to synchronizacje kont, aktualizacje aplikacji oraz gier można wyłączyć z poziomu systemu. Służą temu widżety, lub aplikacje typu SMODA Widget, APN Droid itp.

Multimedia – aparat, kamera, odtwarzacze muzyczne i filmowe, gry

System operacyjny Android mimo swojej internetowości jest również bardzo multimedialny. Aparat 3.2Mpx jaki zastosowano w Galaxy Lite robi zdjęcia średniej jakości. W dobrym oświetleniu zdjęcia wychodzą ostre, wyraźne i bez szumów. Przez brak zastosowanej lampy doświetlającej zdjęcia nocne nie wychodzą najlepiej. Pojawiają się na nich mocne szumy, oraz słaby kontrast.
Testowe zdjęcia:
Zdjęcie makro 1
Zdjęcie Makro 2
Zdjęcie pobliskiego budynku
Kamera zamontowana w i5700 pozwala na nagrywanie filmów o długości ograniczonej do pojemności karty pamięci. Video nagrywane jest w rozdzielczości QVGA z prędkością 15 klatek na sekundę. Przykładowy filmik mojego autorstwa nagrany Spicą: http://www.youtube.com/watch?v=NSBiyc45-Qg Video nie było montowane, ani retuszowane.
Gry to dla niektórych sprawa najwyższej wagi przy wyborze telefonu. Procesor, oraz układ graficzny zawarty w Spicy teoretycznie pozwalają na otworzenie wymagających gier i płynną rozgrywkę. Niestety to tylko teoria… W praktyce sprawa ma się gorzej. Producent telefonu nie postarał się o dopracowane sterowniki bibliotek OpenGL. Przez to niedopatrzenie większość gier wykorzystujących ów biblioteki OpenGL nie działa płynnie. Na szczęście pozostają gry 2D, które w większości działają płynnie i bez błędów.
Odtwarzacz wideo jaki wgrano na Samsunga i5700 pozwala na odtwarzanie filmów w większości popularnych formatów łącznie z Dvix oraz xvid. Dzięki zastosowanemu w Spicy procesorowi odtwarzacz nie zacina się nawet podczas przewijania kilkugodzinnych filmów w formacie Dvix.
Pliki muzyczne można otwierać za pomocą Odtwarzacza MP3. Nazwa wskazuje jedynie na obsługę plików w formacie MP3, lecz prawdą jest iż radzi sobie również z formatem WMA. Equalizer* posiadający 9 profilów odtwarzania pozwala na dopasowanie brzmienia do własnych upodobań. Jedyną rzeczą, która może zniechęcić do standardowego odtwarzacza są sporadyczne trzaski podczas słuchania muzyki. Są one ciche, więc czasami są nawet niesłyszalne.
Głośnik zastosowany w Galaxy gra głośno, czysto i bez większych szumów. Istniejące modyfikacje umożliwiają wyciśnięcie większej ilości decybeli z głośnika, lecz trzeba się liczyć z niewielką utratą jakości. Całość zwieńcza gniazdo mini Jack, dzięki któremu można podpiąć niemal każde słuchawki i cieszyć się znakomitą jakością.
* – Odtwarzacz muzyki z EQ dostępny jest dopiero w Androidzie 2.1.

Żywotność baterii

Standardowa bateria zawarta w Samsungu i5700 posiada pojemność 1500 mAh. Ta całkiem spora pojemność jak na smartfonową baterię zapewnia przyzwoity czas czuwania. Przy intensywnym użytkowaniu (Wi-Fi, synchronizacja poczty przez 3G, filmy w dvix, aparat, około 3 kilkunasto minutowych połączeń) bateria wytrzymuje około 20 godzin. Przy mniej intensywnym użytkowaniu (wyłączona synchronizacja, 2G, kilka połączeń) telefon potrafi wytrwać nawet do czterech dni na jednym cyklu. To naprawdę przyzwoity czas czuwania jak na tak zaawansowaną słuchawkę.

Jakość rozmów telefonicznych

Rozmawiając przez testowany model żadna ze stron nie miała problemów ze zrozumieniem słów. Wszystko na najwyższym poziomie – bez szumów, trzasków, zaników zasięgu.

Podsumowując…

Spica jest telefonem skierowanym do osób, które dużo korzystają z internetu. Sprawdza się w większości zastosowań co czyni go bardzo uniwersalnym. Pomimo kilku większych, lub mniejszych wad polecam go każdej osobie, która nigdy nie miała styczności z systemem operacyjnym Android. Ten model będzie idealnym wprowadzeniem w możliwości systemu od google.

Wady, zalety:

+ Szybkość działania;
+ Duży ekran o żywych kolorach;
+ Przyzwoity aparat;
+ Wyjście Jack 3.5mm
+ Dobrej jakości dołączone słuchawki;
+ Dobrze grający głośnik;
+ D-Pad;
+ Spora ilość modyfikacji systemu;
+ Pojemna bateria;
+ Android 2.1, 2.2 w drodze;
– Mozolnie działająca nakładka Samsunga;
– Źle spasowana tylna klapka;
– Głośne klawisze;
– Brak lampy doświetlającej;
– Ciężkie montowanie smyczy;
– Niska wydajność w grach 3D przez brak dopracowanych sterowników OpenGL.