W artykule przedstawię kilka prostych sztuczek dla systemu Windows 7. Na pewno nie słyszeliście o nich wszystkich, więc je tutaj zaprezentuję. Nie wymagają one żadnego skomplikowanego „buszowania” po komputerze i zmiany najpotrzebniejszych ustawień. Wszystko zostało przetestowane i nie powinno być problemów. Zapraszam do lektury.

ZMIANA IKON DYSKÓW

Standardowo w „Moim Komputerze” nie możemy zmienić ikon dysków tak, jak to można zrobić np dla folderu. Można tego dokonać przy pomocy specjalnego programu – pobieramy go z tej strony KLIK. Aplikację po pobraniu uruchamiamy. Teraz wystarczy, że wybierzemy partycję, której ikonę chcemy zmienić i klikniemy na Install, a następnie wybieramy ikonkę, która ma zostać ustawiona zamiast tej standardowej:

Dla przykładu powinno to wyglądać mniej więcej tak, jak na poniższym obrazku. Dla pewności lepiej uruchomić ponownie komputer po wprowadzeniu zmian:

SZYBKIE ZAMYKANIE SYSTEMU

Przechodzimy do menu START i w pole wyszukiwania wpisujemy polecenie regedit, by dostać się do rejestru systemu. Teraz rozwijamy następującą gałąź:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control

Po prawej stronie edytora odnajdujemy klucz WaitTokillServiceTimeout

Edytujemy powyższą wartość. Zmieniamy wartość na mniejszą niż ta, która jest aktualnie ustawiona. Warto tu ustawić liczbę 2000-4000 (2sekundy, 4 sekundy). Po zastosowaniu zmian uruchamiamy ponownie komputer:

WYŁĄCZANIE AUTOMATYCZNEJ DEFRAGMENTACJI

Automatyczna defragmentacja nie jest konieczna – sami dobrze wiemy, kiedy powinniśmy dyski zdefragmentować. Nie ma więc potrzeby, aby system defragmentował dyski wg harmonogramu.

Przechodzimy do dysku, na którym chcemy wyłączyć automatyczną defragmentację. Następnie klikamy na niego PPM i wybieramy Właściwości. Przechodzimy do zakładki Narzędzia, a następnie Defragmentuj:

Teraz w okienku Defragmentatora przechodzimy do Konfiguruj harmonogram i odznaczamy pozycję Uruchom zgodnie z harmonogramem (zalecane):

PODSUMOWANIE

Powyższe sztuczki są bardzo proste i zarazem bardzo przydatne. Z pewnością dostrzeżemy nie tylko zmianę w systemie, ale także odczujemy różnicę w jego działaniu i stabilności.