Windows 7 jest obecnie nadal jednym z najpopularniejszych systemów operacyjnych. Mimo, iż wsparcie dla niego ma się zakończyć dopiero około roku 2020 to warto zapoznać się z ciekawymi poradami ułatwiającymi jego obsługę. W poradniku przedstawię kilka porad dotyczących Windows 7. Jest to pierwsza część artykułu, który stopniowo będzie zwiększany o kolejne części. Tak więc zapraszam do lektury.

ODPOWIEDNIA KONFIGURACJA UAC

1. Co to jest właściwie UAC w systemie Windows? To nic innego, jak kontrola konta użytkownika, który jest obecnie zalogowany w systemie. Okienko UAC pokazuje się podczas próby uruchamiania dowolnego przez nas programu i ma zazwyczaj taką postać:

uac

2. Jeśli masz zaufanie co do aplikacji, które uruchamiasz to możesz to irytujące powiadomienie wyłączyć lub chociaż ograniczyć jego wyświetlanie. W tym celu należy udać się do:

Panel sterowania \ System i zabezpieczenia i przejść do zakładki Zmień ustawienia funkcji Kontrola konta użytkownika:

zmien-uac

3. Zobaczymy okienko systemowe, w którym możemy suwakiem regulować poziom zabezpieczeń UAC według upodobań. Każdy poziom ostrzeżeń jest wytłumaczony stosownym opisem:

ustawienia-uac

4. Jeśli nie chcemy, aby UAC się pojawiał zaznaczmy suwakiem pozycję Nie powiadamiaj nigdy. W ten sposób komunikatów ostrzegawczych już nie zobaczymy, gdy uruchomimy dowolny program. Warto dla własnych potrzeb zaznaczyć każdą pozycję po kolei i sprawdzić rezultaty jej działania.

 

URUCHOM PROGRAM Z PRAWAMI ADMINISTRATORA AUTOMATYCZNIE

1. Jeśli często korzystasz z programów, które muszą za każdym razem być uruchamiane w trybie administratora, bo bez niego się nie uruchomią to ta porada jest dla Ciebie. W moim przykładzie wykorzystałem program JoyToKey, który musi być uruchamiany z prawem administratora do poprawnego działania.

2. Przechodzimy do właściwości naszego programu. Posiadam skrót na pulpicie, więc klikamy go PPM i przechodzę do zakładki Właściwości. Oczywiście jeśli nie mamy skrótu na pulpicie, możemy odszukać go w menu start lub tam, gdzie jest zainstalowany:

prawa-admina

 3. Znajdujemy się teraz w zakładce Skrót, która otwiera się automatycznie. Klikamy na przycisk Zaawansowane:

zaawansowane

4. Ukaże się po chwili finalne okienko. Zaznaczamy ptaszkiem pozycję Uruchom jako administrator:

zaawansowane25. Zatwierdzamy zmiany. Od tej chwili program zostanie uruchomiony z pełnymi prawami administratora. Nie musimy go już uruchamiać klikając PPM i wybierając Uruchom jako administrator:

uruchom-jako-administrator


BEZ PODAWANIA HASŁA PO WYBUDZENIU KOMPUTERA Z TRYBU HIBERNACJI I UŚPIENIA

1. Ta porada z reguły jest pomocna dla osób, które posiadają tylko jedno konto w systemie i nikt inny z komputera nie korzysta. Jeśli tak jest to możesz wyłączyć podawanie hasła po wybudzeniu systemu.

2. Przechodzimy do ustawienia naszego planu zasilania. Najprościej zrobić to klikając PPM w zasobniku systemowym na ikonę baterii i wybrać pozycję Opcje zasilania:

opcje-zasilania

3. Widzimy okno zarządzania zasilaniem i nasze plany zasilania. Przy zaznaczonym planie klikamy na Zmień ustawienia planu, a w kolejnym oknie na Zmień zaawansowane ustawienia zasilania:

wybierz-plan4. W okienku zobaczymy szereg opcji związanych z zasilaniem. Przy pozycji Wymagaj hasła przy wznawianiu w obu przypadkach zaznaczamy Nie ( zasilanie z baterii i z prądu):

wymagaj-hasla