Nowy Windows 8 może niektórych przerażać swoimi możliwościami, ale też i swoim wyglądem. Jeśli nie miałeś nigdy wcześniej do czynienia z nowym systemem lub dopiero zaczynasz z nim swoją przygodę to warto, abyś poznał kilka ciekawych sztuczek ułatwiających pracę. Pamiętajmy, że Windows 8 nie posiada klasycznego Menu start tak, jak w poprzednich wersjach Windows.

1. Skrót do wszystkich aplikacji w jednym miejscu.

Dla nowych użytkowników początki są trudne, ale nic nie stoi na przeszkodzie w przeglądaniu zainstalowanych na komputerze programów. Dzięki specjalnie stworzonemu skrótowi będziemy mieli łatwy dostęp do wszystkich zainstalowanych aplikacji tak, jak z poziomu Menu Start.

 • Na pulpicie tworzymy nowy skrót o nazwie Explorer Shell:AppsFolder wpisując nazwę w przedstawione niżej pole:

lokalizacja

 • W kolejne pole wpisujemy nazwę dla nowo tworzonego skrótu Nazwę oczywiście podajemy według własnych upodobań. Poniżej przykład:

 skrot

 • Klikamy dwukrotnie na nowo utworzony skrót – zobaczymy w nim wszystkie zainstalowane przez nas programy. Wygląda to tak, jakbyśmy właśnie mieli otwarte Menu Start. Oczywiście jeśli nie odpowiada nam standardowy wygląd to możemy go zmienić – nic nie stoi na przeszkodzie abyśmy zmieni układ np. duże ikony, małe, lista czy szczegóły. Wszystko zależy tylko i wyłącznie od nas.

2. Gdzie się podziały opcje usypiania i hibernacji?

W niektórych wersjach systemu lub przy niektórych jego ustawieniach możemy dostrzec, że podczas wyłączania komputera z systemem Windows 8 nie widać pozycji dotyczących usypiania i przechodzenia w san hibernacji. Jeśli korzystamy z tych funkcji, a w naszym systemie są one domyślnie wyłączone warto zapoznać się z poniższą sztuczką.

 • Przechodzimy do menu wyszukiwania – możemy to zrobić na szybko klawiszem W pole wyszukiwania wpisujemy następujący ciąg: powercfg.cpl i naciskamy klawisz Enter:

wyszukiwanie

 • Klikamy teraz na pozycję Wybierz działanie przycisków zasilania i przechodzimy do zakładki o nazwie Zmień ustawienia, które są obecnie niedostępne. W stosownym oknie zobaczymy, które składniki w naszym systemie są wyłączone, a które włączone. W moim przykładzie komputer akurat nie może przejść w stan hibernacji – okienko jest odhaczone:

hibernacja

 • Po zaznaczeniu wybranych przez siebie funkcji (w moim przypadku Hibernacja) opcja ta powinna być już dostępna. Warto sprawdzić, czy działa poprawnie.

3. Nowy mechanizm naprawiania systemu windows 8.

W systemie Windows 8 istnieje możliwość naprawy nawet wtedy, gdy nie posiadamy płyty instalacyjnej. W ten sposób możemy dostać się do narzędzi, które odświeżą nasz system oraz będziemy mieć dostęp do konsoli odzyskiwania, co z pewnością przyda się zaawansowanym użytkownikom.

 • Uruchamiamy komputer i przed ukazaniem się okna startowego systemu wciskamy SHIFT + F8 aby uruchomić narzędzie do odzyskiwania. Po chwili powinniśmy zobaczyć główne okno z opcjami odzyskiwania:

system-restore

System Restore – oferuje nam dostęp do punktu przywracania

System Image Recovery – przywrócenie systemu z przygotowanego wcześniej obrazu ( o ile taki został przez nas stworzony)

Automatic Repair – umożliwia automatyczną naprawę systemu Windows

Command Prompt – tutaj znajdziemy konsolę odzyskiwania w postaci trybu tekstowego

Windows Startup Settings – tutaj znajdziemy opcje dotyczące uruchamiania systemu

 • Nie wybieramy żadnej z przedstawiony pozycji. Po prawej stronie ekranu znajdziemy przycisk z ikonką koła zębatego (Ustawienia – Settings) , a następnie klikamy na Zmień ustawienia komputera. Klikamy na pozycję Ogólne, a następnie naciskamy Ujrzymy taki oto komunikat:

odswiezanie

 • Dzięki temu kreatorowi odświeżymy nasz system bez potrzeby używania płyty instalacyjnej , a co najważniejsze żadne nasze dane nie zostaną utracone.

4. Szybkie i komfortowe zamykanie systemu windows 8.

Jeśli chcesz w bardzo szybki sposób zamknąć system Windows, nie musisz szukać przycisku wyłączania w menu kafelkowym ani korzystać s kombinacji klawiszy ALT+F4. Wystarczy, że stworzysz bardzo funkcjonalny skrót na pulpicie i wyłączysz komputer dzięki niemu.

 • Udajemy się na pulpit i tworzymy nowy skrót. Prawym klawiszem myszy klikamy na wolne pole na pulpicie i wybieramy kolejno Nowy i Skrót.
 • Nowy skrót musimy koniecznie nazwać shutdown /s /t 0 i klikamy na Dalej.
 • Wpisujemy nazwę czyli np. Wyłącz komputer, zamykanie komputera czy inną według własnych upodobań.

wylacz-pc

 • Tak stworzony specjalnie skrót umieszczamy najlepiej w widocznym miejscu na pulpicie, abyśmy mogli z niego bardzo szybko korzystać. Warto zmienić mu ikonę. W tym celu klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonie i wybieramy Właściwości. Przechodząc do zakładki Skrót wybieramy Zmień ikonę i wybieramy dowolną z szeregu dostępnych:

zmien-ikone