Jeśli potrzebujesz na co dzień różnych aplikacji czy to do nagrywania, archiwizacji danych czy odtwarzania muzyki, a nie chcesz ich instalować osobno na każdym komputerze, z którego korzystasz wypróbuj program o nazwie LiberKey. Wystarczy zastosować pendrive lub inny przenośny dysk. Dzięki programowi pobierzemy na nasz nośnik wybrane przez nas programy w wersji portable – nie trzeba ich instalować.
Mamy do wybory około 300 darmowych programów! Więcej w artykule.

1. Pobieramy LiberKey.

Program możemy pobrać bezpośrednio ze strony producenta http://www.liberkey.com/

Pobrany instalator uruchamiamy i instalujemy program. Proces instalacji jest bardzo prosty i nie trzeba go opisywać. Istotna uwaga: instalator prosi o ścieżkę, w której ma zainstalować program. Stwórzmy więc dowolny folder na nośniku i zmieńmy ścieżkę instalacji do tego właśnie folderu. To właśnie tutaj będą pobierane wszystkie programy.

aplikacje-przenosne

2. Kreator programów.

Instalator programów portable jest przedstawiony w postaci prostego kreatora – jak widać nie ma tu nic skomplikowanego. Wystarczy kliknąć duży przycisk Pobierz listę dostępnych pakietów oprogramowania:

kreator

Trzy profile reprezentują liczbę programów, które możemy pobrać. Są to kolejno:

profile

Wersja Basic oferuje najmniejszą liczbę programów i wymaga najmniej miejsca na dysku. Funkcja Ultimate oferuje natomiast największą liczbę programów i zajmuje najwięcej miejsca.

Po wybraniu interesującego nas profilu zobaczymy dostępne do pobrania programy. Standardowo wszystkie są zaznaczone jako gotowe do pobrania:

liberkey

Jeśli któraś aplikacja nie jest nam potrzebna – odznaczamy ją. Najprościej jest odhaczyć wszystkie i zaznaczyć tylko te, które są nam potrzebne. W tym celu klikamy ikonę kluczyka w lewym dolnym rogu i klikamy „odznacz wszystkie„.
Gdy wybierzemy już wszystkie programy, klikamy na przycisk „instaluj wszystkie aplikacje z pakietu„.
W stosownym oknie możemy obserwować przebieg pobierania i instalowania oprogramowania:
instalacja-pakietow

3. Jak to działa?

Pora sprawdzić działanie pobranego programu. Dla testu pobrałem darmowy archiwizer 7-Zip. W głównym oknie programu jest on od razu widoczny:

liberkey2

Zobaczymy opis danej aplikacji. Niestety jest on tylko w języku angielskim. Jeśli nie wiemy do czego służy dany program, a nie chcemy pobierać w ciemno to warto przed pobraniem poczytać o nim w Internecie. Bardzo możliwe, że uda nam się trafić na polski opis. Kliknięcie przycisku Uruchom spowoduje uruchomienie:

7-zip

Gdy wszystkie wybrane przez nas darmowe programy są już gotowe możemy je uruchomić ze stworzonego na początku katalogu na pendrive bezpośrednio po podłączeniu go do innego komputera.

Dzięki LiberKey nie musimy szukać każdego programu w Internecie osobno. Zrobimy to automatycznie za pomocą kilku kliknięć. Dodatkowo wszystkie pobrane pliki są w wersji portalbe – a oznacza to, że nie są one instalowane na dysku twardym, lecz uruchamiane bezpośrednio ze ściągniętego pliku.