Gdy któryś z plików systemowych ulegnie uszkodzeniu wcale nie trzeba reinstalować systemu, ani włączać Konsoli odzyskiwania, która wymaga znajomości komend.  Służą do tego dwa proste programy, każdy dla innego systemu. Poniżej opiszę jak ich używać.

PODMIANA PLIKÓW W WINDOWS XP:

1. Ściągamy program Replacer

2. Rozpakowujemy pliki bezpośrednio na dysk C

3. Uruchamiamy Replacer.cmd

4. W okno konsoli przeciągamy uszkodzony plik systemowy i naciskamy Enter

5. Teraz przeciągamy nowy plik i wciskamy Enter

6. Program zapyta nas czy podmienić pliki. Wpisujemy Y i naciskamy Enter. Gdy program zakończy podmianę naciskamy dowolny klawisz, po czym restartujemy komputer.

Gdyby Windows nie uruchomił się uruchamiamy Konsolę odzyskiwania z płyty z Windowsem, logujemy się do naszej instalacji systemu i wpisujemy:

BATCH ReplacerUndo.txt
EXIT

PODMIANA PLIKÓW W WINDOWS 7:

1. Pobieramy Windows Se7en File Replacer

2. Rozpakowujemy pliki bezpośrednio na dysk C

3. Uruchamiamy Se7en File Replacer.exe

4. W okienko „Drop your new file here” przeciągamy NOWY plik.

Program automatycznie znajdzie oryginalny plik, który ma być zamieniony w system32 (jeśli tak się nie stanie, to pojawi się prośba o wskazanie starego pliku), zresetuje uprawnienia oryginału (przejmowanie na Własność), zbackupuje plik źródłowy w oryginalnym folderze (plik pojawi się z rozszerzeniem *.bak) i spróbuje pliki zamienić. Jeśli plik jest w użyciu, można zaznaczyć opcję „Replace at reboot”. Spowoduje to zamianę plików podczas następnego restartu komputera. Program posiada również funkcję Restore do cofania zmian.

!!! UWAGA !!!

Funkcja przeciągania do okienka działa jedynie kiedy jest wyłączone UAC, jeśli zaś jest włączone trzeba użyć funkcji Manual.

Z porad korzystasz na własną odpowiedzialność.

Pomoc w zamianie pliku można uzyskać także w wątku na forum.toin.pl.