Jest wiele stron oferujących darmową zabawę grami flash’owymi np gry.jeja.pl czy gramy.org . Tylko co zrobić jeżeli chcesz zagrać, a nie masz dostępu do internetu? O tym właśnie będzie ten tutorial. Potrzebujemy do tego Mozilli Firefox z odpowiednim pluginem, a także popularnej przeglądarki plików graficznych IrfanView o bardzo rozbudowanych możliwościach.

Instalacja wtyczki dla Firefox’a – SWF Catcher

Sothink SWF Catcher for Firefox jest darmowym i użytecznym dodatkiem Firefoxa, umożliwiającym wyłapywanie plików Flash movies (o rozszerzeniu *.swf) ze stron internetowych przeglądarki Firefox i zapisywanie ich w lokalnym folderze.

Jeżeli używasz już Firefox‚a to wystarczy odwiedzić oficjalną stronę wtyczki SWF Catcher, gdzie pobierzesz i zainstalujesz dodatek. Postępuj według kolejności:

swf4swf5

swf6

swf7

Po restarcie przeglądarki wtyczka jest już gotowa do działania.

Instalacja IrfanView w wersji polskiej z paczką dodatków

Na pewno używasz już jakieś przeglądarki plików graficznych, być może jest to systemowa, ale nagranie IrfanView spowoduje, że będziesz miał dodatkową, którą będziesz mógł ustawić jako domyślną. Ten użyteczny programik pozwoli Ci otwierać wiele znanych formatów plików, nawet mp3, dlatego w czasie instalacji zaznacz Images only, aby mieć go tylko do plików graficznych. Gdyż pewnie do mp3 domyślnie masz ustawiony inny program np winamp.

Podczas instalacji zostaniesz jeszcze zapytany o zainstalowanie Toolbar’a Google, który będzie dołączony do przeglądarki. Zaznacz lub odznacz wedle uznania.

swf2

Zanim przystąpisz do instalacji ściągnij program. W paczce znajdziesz: IrfanView 4.25, Spolszczenie, Paczka dodatków umożliwiająca między innym otwieranie plików .swf czyli flash’owych gier.

swf1

Download – IrfanView Pack – 8.2 MB

Instalujesz dokładnie tak jak na screenie po kolei od lewej. Po iview425_setup.exe klikasz na drugą ikonkę – jest to spolszczenie. Potem w opcjach zmień język na polski.dll. Teraz już tylko doinstaluj zestaw wtyczek, czyli 3 ikonka. To właśnie dzięki jednej z wtyczek będziemy mogli otwierać pliki .swf z dysku twardego. IrfanView jest już gotowy.

swf3

Wtyczki dodają dla programu IrfanView obsługę nowych formatów graficznych oraz bardzo wiele ciekawych efektów i filtrów, które można wykorzystać do obróbki i upiększania obrazów graficznych.

Pobieramy grę flash’ową na dysk twardy

Wchodzimy na stronę z darmowymi grami flash’owymi np gry.jeja.pl. Wybieram przykładową grę:

swf8

Klikamy w nią – ładuje się. Po załadowaniu uruchamiamy wtyczkę Sothink SWF Catcher.

swf9swf10

Widzimy że zostały w menu po lewej „wyłapane” pliki .swf więc ściągnijmy tylko jeden klikając prawym przyciskiem myszy i Save…

swf11Jeżeli nasz plik wygląda tak jak po lewej to znaczy, że trzeba go skojarzyć z IrfanView. Kliknijmy prawym przyciskiem myszy i wybierzmy Właściwości.

swf12

Klikając na Zmień.. wybierzmy swf13 i teraz wskaż :

swf14

Po wskazaniu swf15 zatwierdzamy wszystko OK.

Klikamy na ikonkę gry którą ściągneliśmy i można już grać bez potrzeby połączenia z internetem.