Podczas instalacji systemu Windows wymagany jest klucz produktu. wydrukowany jest on na pudełku zakupionego systemu. Co jednak, jeśli takowy klucz zgubimy? Z pomocą przychodzi program o nazwie RockXP, dzięki któremu odzyskamy zagubiony klucz systemu Windows XP. Warto zawczasu uchronić się przed taką niemiłą niespodzianką i odzyskać klucz wtedy, gdy jeszcze nie zdecydowaliśmy się reinstalować systemu. To nie wszystko – program odzyska także zagubione klucze do innych programów Microsoftu np MS Office.

1.) Pobieramy program RockXP (adware):

download1 download2

Avast i Avira widzą trojana bo program ma podobną heurystykę (odzyskuje hasła). To są fałszywe alarmy, można ściągać, działa ok.

Po pobraniu uruchamiamy. Przed nami umowa licencyjna. Akceptujemy ją:

2.) Przed nami interfejs programu. Przechodzimy do zaznaczonej zakładki:

3.) Aby odnaleźć klucze zainstalowanych ma komputerze programów Microsoftu (Windows XP, Office itd) klikamy na widoczny przycisk Scan:

4.) Program zacznie przeszukiwać system w poszukiwaniu kluczy produktów. Po chwili zobaczymy wynik:

5.) W moim przykładzie program znalazł Windows XP i Office 2007. Z listy wybieramy, do której aplikacji chcemy odczytać klucz:

6.) Program oferuje także zmianę istniejącego klucza na inny. Aby zmienić klucz musimy go skopiować w takie oto pole:

I kliknąć Modify. Klucz zostanie zmieniony.

7.) Jeśli dodatkowo chcemy sprawdzić, czy nasz klucz produktu jest oryginalny, klikamy na Verify key validity. Rozpocznie się proces sprawdzania klucza:

Jeśli okaże się, że nasz klucz jest piracki, figuruje na czarnej liście Ms lub w jakiś inny sposób nie sprosta oryginalnemu kluczowi, zostaniemy o tym poinformowani.

PODSUMOWANIE

Program przyda się wszystkim osobom, które zgubiły przypadkowo swój oryginalny klucz produktu.