Odkurzanie komputera nie opiera się tylko na porządkach systemowych, gdzie usuwamy niepotrzebne pliki, czy porządkujemy rejestr Windows. Bardzo istotne znaczenie ma też utrzymanie porządku wewnątrz obudowy komputera, aby komputer się nie przegrzewał oraz aby cyrkulacja powietrza była właściwa. W poradniku tym pokażę wam, jak wyczyścić w środku cały komputer. Zaczniemy od prostego „odkurzania”, a zakończymy na rozkręcaniu między innymi zasilacza, którego większość osób podczas czyszczenia omija. Artykuł prezentuje zdjęcia komputera, który został mi dostarczony do wyczyszczenia. Zapraszam do lektury.

ROZEBRANIE KOMPUTERA

1.) Czyszczenie komputera zacząć możemy od doprowadzenia do ładu jego obudowy. Oczywiście jeśli obudowa waszego PC jest w dobrym stanie, to wystarczy przetrzeć ją z kurzu. Niestety obudowa komputera, który będę porządkował, nie wygląda za dobrze – pełno plam i kurzu. Wygląda to niezbyt ładnie i estetycznie:

obudowa brud

2.) Gdy obudowa wygląda już tak, jak należy, przyszedł czas na otwarcie naszej maszyny. Odkręcamy wszystkie śrubki z tyłu obudowy i sprawdzamy, jak komputer wygląda w środku. Jak widzimy, prezentowana przeze mnie maszyna nie wygląda w środku najlepiej. Pełno tam kurzu i pajęczyn. Wygląda na to, że sprzęt praktycznie od momentu zakupu nie był otwierany:

brud 1

brud 2

3.) Na początek chwytamy za odkurzacz i odkurzamy cały widoczny kurz i brud jednocześnie uważając, aby nie urwać żadnych kabli. Dodatkowo możemy uporządkować wiszące kable i taśmy, aby w obudowie panował ład. Blachę obudowy możemy w środku przetrzeć suchą szmatką, a jeśli widzimy kurz na podzespołach typu karta graficzna czy dźwiękowa, to do jego usunięcia najlepiej użyć małego pędzelka. Całość nie powinna nam sprawiać problemów. Teraz zabieramy się za odkręcenie radiatora i odkręcenie wentylatora:

radiator1

4.) Wentylator, jak i wiatrak powinny być w takim stanie, aby poprawnie umożliwiały chłodzenie procesora. Niestety, po odkręceniu przeze mnie tych podzespołów spotkała mnie niespodzianka – tona kurzu na łopatkach wiatraka, jak i na samym radiatorze. Bierzemy więc suchą szmatkę lub pędzelek i czyścimy dokładnie radiator i wiatraczek, nie zapominając o tym, aby wytrzeć go na łopatkach dokładnie, aby nie został kurz. Tak wygląda to u mnie przed wyczyszczeniem:

radiator2

wen1

5.) Doprowadzony radiator i wiatrak to porządku powinny wyglądać mniej więcej tak, jak przedstawiam to na zdjęciach poniżej (UWAGA! Poniżej na radiatorze nie ma już brudu! Te oznaki szarości to nie brud, lecz oznaka starości tego radiatora – wiadomo, komputer nie jest pierwszej młodości):

radiator3

wen2

6.) Kolejny krok to oczyszczenie radiatora oraz procesora ze starej pasty termoprzewodzącej. Oczywiście tej czynności nie musimy wykonywać przy każdym rozkręcenia komputera! Założona poprawnie pasta powinna wystarczyć w zupełności nawet na rok, ale możemy zmienić ją wcześniej jeśli stwierdzimy, że komputer np przegrzewa się lub gdy zmienimy procesor. Oczyszczenie ze starej pasty wygląda tak:

pasta1

pasta2

7.) Gdy nie widać już oznak starej pasty, nakładamy nową pastę wielkości dosłownie ziarenka grochu. Nie przesadzajmy z pastą – po dociśnięciu radiatora pasta rozprowadzi się prawidłowo na procesorze. Gdy wszystkie czynności wykonamy prawidłowo, procesor umieszczamy w gnieździe, a radiator mocujemy na nim. Nakładanie pasy wygląda tak:

pasta3

8.) Ostatni element do wyczyszczenia to zasilacz. Nie każdy podejmuje się jego rozbiórki, zwłaszcza, jeśli zasilacz posiada jeszcze plomby. Niestety mojego zasilacza w środku nie muszę sobie wyobrażać, ponieważ jego stan w środku po tak długim czasie jest oczywisty – tona kurzu i pajęczyn. Kurz dosłownie jest aż gruby i ciężko go usunąć. Ale wracając do rozbiórki zasilacza – odłączamy jego  wszystkie wtyczki, które są podłączone do płyty głównej, dysków, napędów itd. Później odkręcamy śrubki z tyłu odbudowy i zasilacz wyjmujemy:

zas1

9.) Jak już wspomniałem, na zasilaczu widnieje kurz i brud, który aż wydaje się niemożliwy do usunięcia. Prezentuje się to tak:

zas2

zas3

10.) Suchą szmatką wycieramy najpierw zasilacz od zewnątrz. Możemy to zrobić jeszcze przed jego rozkręceniem. Następnie odkręcamy wiatrak od zasilacza (zazwyczaj mocują go 4 śrubki) i od niego zaczynamy czyszczenie zasilacza. Najlepiej użyć do tego celu pędzelka i suchej szmatki – dokładnie oczyszczamy cały wiatraczek. Tony kurzu możemy wessać odkurzaczem, co znacznie ułatwi nam sprawę. Po oczyszczeniu wiatraka nie przykręcamy go, lecz czyścimy dokładnie pędzelkiem cały środek zasilacza, wspomagając się odkurzaczem. Całość po wyczyszczeniu wyglądać powinna tak:

zas4

SKŁADANIE KOMPUTERA

11.) Składamy cały zasilacz i montujemy go w obudowie komputera. Przykręcamy wszystkie śrubki i podłączamy przewody. Dodatkowo, jeśli mamy w obudowie inne wentylatory – od karty graficznej, na obudowie czy każdy inny, to również i je musimy wyczyścić. Cały komputer po wyczyszczeniu wygląda następująco:finish pc

12.) Przykręcamy ściągnięte pokrywy od obudowy i komputer gotowy. Temperatury powinny się znacząco poprawić, również powinniśmy odczuć mniejszy hałas wytwarzany przez sprzęt. Tak wygląda wyczyszczony komputer od zewnątrz:

finish pc 2

PODSUMOWANIE

Porządek w komputerze powinien być przeprowadzony chociaż raz na pół roku – w zależności ot tego, w jakim otoczeniu przebywa nasza maszyna. Artykuł pokazuje, jak dokładnie oczyścić każdy podzespół, starając się nie uszkodzić pozostałych. Dodatkowo polecam sprawdzić stan fizyczny podzespołów – wszystko opisane jest tutaj Pisząc artykuł starałem się opisać wszystko bardzo dokładnie i starannie, lecz proszę pamiętać, że każdy Pc wewnątrz może wyglądać inaczej, więc nie ponoszę odpowiedzialności za to, co wykonuje użytkownik!. Zdjęcia są mojego autorstwa – zakaz powielania bez zgody autora!