Dzisiaj przedstawiam Wam recenzję telefonu Nokia 5230. Jest to dotykowy telefon z dużym ekranem oraz systemem operacyjnym Symbian na pokładzie. Moim zdaniem jest to bardzo dobra i zarazem tania komórka.

Zacznijmy od tego, co dostaniemy po wyciągnięciu z pudełka:

Zestaw Nokia 5230

Czegoś tutaj brakuje, prawda? Tak, to kabel USB, na którym producent zaoszczędził, nie dodając go do zestawu.

Czas na sam telefon: 

Ocenianie czas zacząć:

1. Wnętrze telefonu

Parametry techniczne:

 • Procesor: ARM 11 434 MHz
 • Moduł GSM+UMTS: GSM/EDGE 850/900/1800/1900
 • Moduł transmisji danych: EDGE Class B, GPRS, HSCSD, HSDPA, WCDMA
 • Bluetooth 2.0 +EDR
 • Dotykowy wyświetlacz o przekątnej 3.2″, rozdzielczości 640 x 360 pikseli (nHD) i 16 milionami kolorów
 • 1320 mAh BL-5J
 • Złącze Micro USB, wejście słuchawkowe 3.5 mm oraz wejście ładowania.
 • Pamięć wewnętrzna 70 MB (dodatkowo karty pamięci microSD, max. 16 GB)
 • Aparat 2MP bez żadnych dodatków
 • Moduł A-GPS
 • Akcelerometr

2. Ekran

Telefon Nokia 5230

Ekran zastosowany w Nokii 5230 jest dobrej jakości. Wysoka rozdzielczość, dobre kolory i kąty widzenia, odporność na uszkodzenia mechaniczne, jasność – to sprawia, że w kategorii „Ekran” telefon otrzymuje wysoką ocenę.

Ocena kategorii „Ekran”: 5.25/6

3. Wygląd i ergonomia

Ogólny wygląd telefonu jest dobry. Przód jest dostępny w kolorach: Czarny i biały, natomiast tylna klapka jest dostępna w kolorach: Czarny, czerwony, różowy, żółty oraz jasnoniebieski. Cała obudowa telefonu jest wykonana z plastiku, który sprawia wrażenie słabego, a tylną klapkę dość łatwo zarysować. Telefon dobrze leży w dłoni, oraz wygodnie się nim posługuje. Z przodu obudowy są trzy przyciski: Czerwony (odrzucanie połączeń), biały (wejście/wyjście z menu, po przytrzymaniu pojawia się lista uruchomionych aplikacji) oraz zielony (odbieranie połączeń). Po przyzwyczajeniu SMS-y na ekranowej klawiaturze pisze się wystarczająco wygodnie.

Ocena kategorii „Wygląd i ergonomia”: 4.5/6

4. Oprogramowanie/system

W telefonie jest zainstalowany system operacyjny Symbian S60 5th (Symbian OS 9.4), do którego ciągle są wydawane aktualizacje. Soft jest stabilny, jednak po dużym obciążeniu (przeglądanie Internetu z wieloma kartami naraz, granie w wymagającą grę) potrafi się zresetować. Wbudowanych aplikacji jest mało: 2 przeciętne gry, przeglądarka internetowa (dobra), kalkulator, słownik (domyślnie tylko angielski), konwerter jednostek, notatnik, menedżer plików, OVI mapy (nie ma wbudowanych map – ściągają się automatycznie, kiedy są potrzebne) oraz podstawowe aplikacje typu odtwarzacz muzyczny, kalendarz itp. Bardzo mnie zdziwiło, że nie ma dwóch podstawowych i często przydatnych rzeczy: stopera i minutnika. Sytuację ratuje Sklep OVI, gdzie można przez komputer lub komórkę ściągać płatne i darmowe aplikacje (JAVA i Symbian). Programy 3D z powodu wysokiej rozdzielczości ekranu na tym procesorze mogą się zacinać. Dostępne są trzy wyglądy pulpitu:


Ocena kategorii „Oprogramowanie/system”: 4.8/6

5. Nawigacja

Telefon z racji dużego ekranu nadaje się do wygodnej nawigacji. Oprogramowanie do nawigacji potwierdza to: w mojej opinii OVI mapy to najlepsze oprogramowanie nawigacyjne dostępne dla systemu Symbian. Mapy satelitarne, drogowe i terenowe można sciągnąć przez telefon lub oprogramowanie na komputer, które trzeba samemu pobrać z Internetu. Niestety, odbiornik GPS mimo wspomagania długo wyszukuje satelity, a w budynku lub podczas zasłaniania anteny GPS ręką telefon ma duże problemy z sygnałem.

Screeny (mapy satelitarne, drogowe, terenowe):

Ocena kategorii „Nawigacja”: 4.5/6

6. Funkcje fotograficzne

W Nokii 5230 znajduje się aparat 2 MegaPixele – jakoś dramatycznie mało. Do tego brak autofocusa oraz lampy błyskowej – zapowiada się nie ciekawie. Dostępnych jest stosunkowo wiele opcji ustawiania parametrów zdjęć.

Jakość zdjęć w świetle dziennym jest przeciętna – głównie z racji szumów i niskiej rozdzielczości zdjęć:

Kiedy słońce zajdzie za chmurami szumy i zakłócenia na obrazie stają się bardziej widoczne:

W przypadku małej ilości światła telefon mnie zaskoczył jakością zdjęć, która jak na 2MP jest dobra:

Zapomnijmy o trybie makro:

Ocena kategorii „Funkcje fotograficzne”: 3/6

7. Funkcje nagrywania wideo

Nokia 5230 nagrywa dobrej jakości filmy (rozdzielczość 640×480 i 30 FPS przy takim procesorze? Gratuluję producentom Nokii). Niestety jest to okupione sporymi rozmiarami filmu (w przypadku dynamicznych scen 1 minuta = ~22 MB). Filmy są ostre, płynne i mają dobre kolory. Dźwięk jest czysty i wysokiej jakości (MP3 96kbit/s, mono). Kilka filmików w różnych warunkach oświetleniowych:

Na 55 sekundzie pierwszego filmu pokazane są możliwości zoomu cyfrowego – nie pogarsza on bardzo jakości wideo.

Tak naprawę dopiero w bardzo pochmurny można zobaczyć większe pogorszenie jakości.


Ocena kategorii „Funkcje nagrywania wideo”: 5/6

8. Jakość/cena

Telefon, jak na swoją cenę (nową Nokię można mieć już za 500 zł!) jest bardzo dobrze wykonany, ma wiele funkcji oraz ma dobre parametry techniczne. Słowem: tani, dobry dotykowiec.

Ocena kategorii „Jakość/cena”: 5.75/6

Ogólna ocena telefonu: 4,7