Program Alcohol 120% to bardzo dobry i za razem rewelacyjny program do nagrywania danych z obrazów płyt, jaki i również do tworzenia wirtualnych napędów i nagrywania płyt bootowalnych. Dzięki niemu utworzymy od kilku do kilkunastu wirtualnych napędów CD/DVD, w których będziemy mogli zamontować wirtualne krążki bez potrzeby umieszczania płyt w napędzie. Nagramy również bootowalne płytki np Widnowsa albo płytki zabezpieczone przed przegrywaniem służące nam jako kopia zapasowa.

1.) Na początek pobieramy program. Wersję próbną znajdziemy TUTAJ . Po pobraniu instalujemy i uruchamiamy. Główne okno programu prezentuje się następująco:

2.) Alcohol 120% jest podzielony na szereg zakładek po lewej stronie. Najważniejsze z nich wyglądają następująco:

Kreator odczytu – odpowiada za tworzenie obrazów, które później możemy nagrać lub zamontować w wirtualnym napędzie.

Kreator nagrywania – odpowiada za nagrywanie dowolnych obsługiwanych obrazów.

Kreator kopiowania – odpowiada za kopiowanie z płyty na płytę.

Szukanie obrazów – poszukuje obrazów na naszym dysku twardym.

Menadżer CD/DVD – wyświetla informacje o nagrywarce.

Kreator kasowania – odpowiada za kasowanie płyt RW.

3.) Przystąpmy do przykładowego stworzenia obrazu. Przechodzimy więc do opcji Kreator Odczytu. Umieszczamy w napędzie płytę, której obraz chcemy wykonać, wybieramy prędkość, rodzaj nagrywarki i klikamy na Dalej:

Pozostałych opcji nie musimy zmieniać. W przypadku mocno porysanych płyt warto zaznaczyć Ignoruj błędy odczytu, co nie spowoduje przerwania procesu tworzenia obrazu, gdy program napotka błąd.

4.) Profile nagrywanej płyty wybieramy zależnie od potrzeb. Dla bootowalnego Windowsa nie trzeba nic wybierać. Profile nagrywania wyglądają następująco. Jak widać jest tu ich dość sporo jeszcze po przesunięciu suwaka:

5.) Wybieramy jeszcze typ obrazu, jego lokalizację i wpisujemy nazwę, po czym klikamy na Start. Rozpocznie się proces tworzenia obrazu:

6.) Kolejnym bardzo ważnym elementem jest Kreator nagrywania. Przechodzimy więc do Kreatora nagrywania, aby nagrać przykładowy obraz płyty. Klikamy na Przeglądaj, po czym poszukujemy obrazu do nagrania i klikamy na Dalej:

7.) Wybieramy prędkość i typ zapisu, po czym klikamy na Start, by rozpocząć nagrywanie:

Podsumowanie

Aplikacja Alcohol 120% jest bardzo dobrą alternatywą programu do nagrywania danych, jak i programu do tworzenia wirtualnych napędów. Program jest bardzo szybki w działaniu i nie obciąża komputera. Szczególnie polecam do nagrywania ważnych danych.