Mozilla Firefox wciąż jest udoskonalana przez jej użytkowników. Powstaję masa wtyczek, pluginów i innych dodatków do tej właśnie przeglądarki. W najnowszej wersji przeglądarki oznaczonej numerem 3.5 wprowadzono dodatek, który pozwala zmienić wygląd interfejsu naszego „liska”. Dodatek ten nosi nazwę Personas, czyli przekładając na polski oznacza Minimotywy. Z pomocą tego artykułu dowiesz się, jak zrobić własny minimotyw i zastosować go w przeglądarce. Sztuczka powinna także zadziałać na wersji 3.6.

1.) Jeśli jeszcze nie posiadamy wersji 3.5 lub 3.6 Firefoxa, pobieramy ją lub aktualizujemy. Gdy już to zrobimy przechodzimy na stronę www.getpersonas.com/pl/#plus i pobieramy niezbędną wtyczkę o nazwie Personas Plus. Wtyczka powinna automatycznie się zainstalować w przeglądarce.

2.) Firefox ulegnie automatycznej zmianie tzn zobaczymy  zmienioną graficznie górną i dolną belkę przeglądarki. Automatycznie zostanie zastosowana domyślna szata graficzna:

3.) Jeśli chcemy ustawić inną szatę graficzną z domyślnych, klikamy na ikonkę liska w lewym dolnym rogu przeglądarki i wybieramy motyw z trzech kategorii:

4.) Jeśli chcemy to możemy stworzyć własny minimotyw. Wystarczy użyć dowolnego programu graficznego np systemowego Painta i dowolnej fotografii. Możemy także użyć programu Paint .NET 3.5.5

5.) Otwieramy program Paint i wczytujemy do niego wybrane przez nas zdjęcie. Teraz musimy wyciąć pasek na kształt górnej belki przeglądarki. Wyznaczamy więc pasek o wymiarach 3000×200 (szerokość x wysokość). Plik zapisujemy w dowolne miejsce. Następnie wyznaczamy pasek o wymiarach 3000×100 (szerokość x wysokość). Plik również zapisujemy.

6.) Pora na wczytanie naszego minimotywu do przeglądarki. Klikamy na liska w dolnym lewym roku przeglądarki i wybieramy Ustawienia. Zaznaczamy opcję z sekcji Zaawansowane, po czym klikamy na Ok:

7.)Klikamy znowu na liska i tym razem wybieramy Prywatny minimotyw, a następnie Edytuj. Zostanie wczytany formularz w oknie przeglądarki. Wypełniamy go wskazując nasze obrazy. Możemy jeszcze zmienić kolor tekstu i akcentu tak, żeby tekst na stronie nie zlewał się z kolorem motywu. Po ustawieniu wszystkich opcji klikamy na Ok. Minimotyw gotowy :)

8.) Minimotyw musimy zaakceptować w przeglądarce. W tym celu klikamy na liska, wybieramy pozycję o takiej nazwie, jaką nadaliśmy minimotywowi i wybieramy Zastosuj.

PODSUMOWANIE

Mozilla Firefox to najpopularniejsza przeglądarka. Minimotywy wzbogacą ją o nowe szaty graficzne i ładniejszy, estetyczniejszy wygląd.