W menu kontekstowym kryją się możliwości, które warto by  wykorzystać. Często po zainstalowanych programach pojawiają się tam nowe ikonki, lecz nie zawsze są nam potrzebne. W tym tutorialu pokaże jak zarządzać takim menu za pomocą dwóch programów: ShellMenuView i Fast Explorer (XP/Vista). Pierwszy usunie nam zbędne elementy, zaś drugi doda nowe funkcje.

ShellMenuView – wyłączanie elementow menu kontekstowego

Najpierw czym jest ten program:

ShellMenuView to mały programosik, który wyświetla listę statycznych elementów menu, pojawiających się w menu kontekstowym po kliknięciu prawym przyciskiem myszy w Eksploratorze Windows i pozwala w łatwy sposób wyłączyć niechciane pozycje menu.
Program działa w Windows 2000/XP/Vista, oraz w ograniczonym zakresie w Windows 98.
Program nie wymaga instalacji. Licencja:Freeware

download

źródło: programosy.pl

Po rozpakowaniu pliku .rar i uruchomieniu shmnview.exe widzimy okno programu:

mk3

Upatrzyłem sobie funkcję Enqueue in Winamp, której nie używam i chciałbym się jej pozbyć. Aby wyszukać taką funkcję musimy znaleźć rozszerzenie tego pliku (w tym przypadku .MP3). Czyli po kliknięciu w plik MP3 taka opcja będzie dostępna, gdyż w kolumnie Wyłączone jest NIE.

mk2

Ok, faktycznie się tam znajduje, więc wyłączamy ją klikając w czerwone światełko w lewym górnym rogu programu. Lub skrótem klawiszowym F7.

mk4

Jeżeli chcemy aby funkcja ponownie była włączona to klikamy na zielone światełko lub F8, wszystko jest po polsku wiec nie powinno być problemu :)

Podobnie można zrobić z innymi elementami menu kontekstowego, na tym przykładzie widać że wprowadzanie zmian dla własnych potrzeb nie jest trudne.

FastExplorer – dodaj nowe funkcje

FastExplorer

Autor:  Alex Yakovlev & Serge Kolesnikov
Licencja:     bezpłatna (freeware)
Wielkość:     1,4 MB
Windows: 98/Me/2000/XP/2003/Vista

Program do zarządzania menu kontekstowym, pozwala na dodawanie własnych menu, pozycji. Podobny do programu Mmm Free. Działa także na Viście.

download

źródło: vista.pl

mk5

W oknie głównym programu widzimy:

Static Items – edycja statycznych menu

Submenu Items – edycja menu kaskadowych

Pozostałe dwie to funkcje czyszczące pozycje menu i niewłaściwe skojarzenie plików.

Będę chciał dodać nowe submenu, gdzie umieszczę swoje skróty do programów. Więc wybieramy tak jak na screenie powyżej Submenu Items, a następnie dodajemy klikając Add Submenu. Pamiętaj aby Enable Dynamic Items było zaznaczone.

mk6

Nazwijmy teraz swoje nowe menu np: moje programy. Dodajmy też ikonkę.

mk7

Klikając prawym przyciskiem menu dodajmy nasze programy.

mk8

Przykładowa lista składa się z 4 pozycji.

mk9

Po kliknięciu na jakikolwiek plik pojawi się nasze menu.