W tym artykule przedstawię sposób oczyszczenia naszego systemowego rejestru ze zbędnych wpisów i śmieci. Wpisy takie pozostają najczęściej po usuniętych programach, grach i innych i zalegają niepotrzebnie w rejestrze. Ich uprzątnięcie znacznie przyspieszy komputer i praca na nim stanie się lepsza i mniej monotonna.

1.) Pobieramy program Wise Registry Cleaner TUTAJ . Po pobraniu instalujemy i uruchamiamy.

2.) Przed nami główne okno programu. Przyszła pora na skanowanie systemu ze śmieci i niepotrzebnych wpisów. W menu po lewej możemy zaznaczyć, jakie wpisy program ma przeskanować i usunąć. Klikamy na Skanuj, aby przeskanować system:

3.) Widzimy teraz, jak wygląda skanowanie naszego rejestru. W przykładzie widać, że już na samym początku zostaje znalezionych kilka błednych wpisów:

4.) Po kilku lub kilkunastu sekundach (w zależności od szybkości komputera) przedstawione zostaną wyniki. Możemy zaobserwować, ile wpisów zawiera problemy (1), ile można bezpiecznie usunąć (2) i ile takich, których usunięcie nie jest do końca bezpieczne (3):

Jak widać na screenie, program zaznacza tylko wpisy, których usunięcie jest całkowicie bezpieczne. Nie zaznacza natomiast tych, których usunięcie może powodować problem. Jeśli widzimy w takich niezaznaczonych wpisach taki, który wg nas powinien zostać usunięty – zaznaczamy go. Pamiętajmy! Robimy to na własną odpowiedzialność!

5.) Po wybraniu klikamy na Napraw i czekamy, aż aplikacja usunie zaznaczone wpisy z naszego systemowego rejestru. Może to potrwać od kilku do kilkunastu sekund w zależności od szybkości komputera:

UWAGA!!! Najpierw wykonaj kopię rejestru!

1.) Wchodzimy w menu START, następnie Uruchom i wpisujemy regedit

2.) Klikamy na Plik i potem na Eksportuj:

3.) Wybieramy miejsce docelowe dla kopii naszego rejestru, wpisujemy nazwę i klikamy na Zapisz:

4.) Kopia rejestru wykonana! Teraz w razie awarii rejestru wystarczy przywrócić go z wcześniej utworzonego pliku.

Podsumowanie

Sprzątanie rejestru pomaga utrzymać porządek na komputerze i zachować jego stabilne działanie. Porządki w rejestrze powinniśmy wykonywać co jakiś czas w zależności od wykonywanej pracy na komputerze. Np podczas zwykłego przeglądania internetu i pisaniu dokumentów nie więcej niż raz na miesiąc.