Karty Graficzne – Temat rzeka. Obecnie rynek kart graficznych szybko ulega zmianom. Postaram się opisać wszystko tak jasno, aby nawet osoba niewtajemniczona w sprawy komputerowe wiedziała jak dobrać kartę graficzną adekwatną do swoich potrzeb i jednostki.

Czym się kierować przy wyborze karty graficznej?

Przede wszystkim musimy się zastanowić do czego karta będzie wykorzystywana. Mniej wymagającym graczom wystarczą karty graficzne z przedziału 200zł-450zł. Natomiast „zawodowym” graczom potrzebne są karty z wyższej półki cenowej i wydajnościowej, tj. 600zł i więcej. Należy również zwrócić uwagę na port rozszerzeń jaki posiadamy w płycie głównej. Jeżeli jest to PCI-Express, w tym artykule dowiesz się wszystkiego.Ostatnią ważną sprawą jest budżet jaki możemy przeznaczyć na kartę graficzną. Jeśli posiadamy większą sumkę można się także zastanowić nad lepszym chłodzeniem. Ważne jest aby posiadać markowy zasilacz, ponieważ mocna karta na niemarkowym zasilaczu bez zabezpieczeń to śmierć dla komputera.

TechReport.com sporządził wykres gdzie widać jak dużo prądu pobierają karty graficzne. W trybie małego obciążenia (idle) oraz maksymalnego (load).

Należy pamiętać też, że nowsze karty o dużych rozmiarach nie zmieszczą się w każdej obudowie.

Wydajność karty graficznej, czyli co jest najważniejsze…

Większość ludzi sądzi że im więcej karta posiada pamięci tym jest lepsza. To twierdzenie jest błędne! Wydajność karty graficznej zależy głównie od rodzaju zastosowanej pamięci oraz taktowania graficznego. Nie myśl że 8600gt 256mb (DDR3) będzie mniej wydajna od 9400gt 1024mb (DDR2). Będzie na odwrót tzn. starsza 8600gt będzie ok. 3 razy wydajniejsza od 9400gt.
Rodzaje pamięci: DDR Stara pamięć wykorzystywana głównie w kartach AGP, DDR2 Pamięć wykorzystywana głównie w kartach przeznaczonych do oglądania filmów (w grach nie sprawdza się najlepiej), DDR3 Rodzaj pamięci zapewniający dobrą wydajność w grach (obecnie najpopularniejszy rodzaj pamięci), DDR4 Rzadko spotykany rodzaj pamięci wykorzystywany w kartach ATI Radeon HD3870, DDR5 Obecnie najwydajniejszy rodzaj pamięci stosowany głównie w kartach ATI.
Duża pamięć karty graficznej jest przydatna tylko przy grach w wysokich rozdzielczościach (HD). Mając monitor w rozdzielczości np 1280×1024 wystarczy karta z mniejszą ilością pamięci (256-512mb), jeżeli natomiast posiadasz monitor lub telewizor pracujący w rozdzielczości Full HD (1920×1080) do komfortowej gry potrzebna jest karta z większą ilością pamięci (1024-2048mb) – nie musisz przepłacać.
Następną ważną sprawą jest obecnie używana konfiguracja sprzętowa. Znaczy to tyle, że nie warto kupować wydajnej karty do mało wydajnego procesora, ponieważ nie wykorzysta ona całego swojego potencjału. Np. GTS 250 do Intel Pentium D.

Artefakty, jak sobie z nimi radzić?

Artefakty – zmiany wizualne wyświetlanego obrazu. Występują w wielu postaciach takich jak: Przekłamania w kształtach, przekłamania w kolorach, kropki na ekranie, paski na ekranie, znikające tekstury, przeźroczyste tekstury i inne tego typu niepoprawne wyświetlanie obrazu. Najczęściej spowodowane są przegrzewaniem się rdzenia i pamięci karty graficznej. Aby uniknąć artefaktów należy zaopatrzyć się w wydajne chłodzenie, bądź tanie radiatorki na pamięci karty graficznej. Przykładowe artefakty:
[/fusion_builder_column][fusion_builder_column row_column_index=

ATI versus Nvidia – decydujące starcie!

Trudno jednoznacznie to określić ale obecnie karty ATI są na rynku najwydajniejsze i w przystępnej cenie. Istnieje mit o sterownikach do kart graficznych ATI. Konkretnie chodzi o to, że przez niedopracowanie sterowników karty ATI są mniej wydajne niż GeForce’y. Na szczęście dotyczy to tylko starszych kart ATI z serii HD2xxx. Każdy ma swoje odrębne zdanie na temat, która stajnie wydaje lepsze karrty grafiki. W jednym przedziale cenowym wygrywa ATI, a w drugim GeForce – tak samo jak z AMD i Intelem. Oczywiście również i w tej kwestii nie zabrakło FanBoyów…

Pamięć karty graficznej, a pamięć RAM.

Z uwagi na to, że wiele osób wybiera niewydajne i nieopłacalne karty na DDR 2 napisałem odpowiedź na nurtujące wiele osób pytanie. Otóż jeżeli przykładowa płyta główna obsługuje pamięć ram typu DDR 2 (niezależne ile Mhz) nie znaczy to, że karta graficzna jaką mamy zamiar nabyć musi mieć pamięci DDR 2. Nieważne czy płyta obsługuje pamięć ram typu DDR, DDR 2, DDR 3, możemy zainstalować w niej kartę graficzną z dowolnym rodzajem pamięci (od DDR, aż po DDR5). Różnica między rodzajem pamięci ram, a typem pamięci karty graficznej nie ma żadnego negatywnego wpływu na wydajność jednostki.