Windows 7 podbija rynek, szturmem próbując zdobyć jak największą liczbę użytkowników. Co jednak, jeśli nasza maszyna jest za słaba na nowy system lub nie mamy na niego pieniędzy? Wcale nie musimy opierać się na piractwie i ściągać system. Możemy w prosty sposób przerobić naszego kochanego XP, żeby wyglądał jak Seven. W artykule pokażę,  jak m.in zmienić motyw graficzny (tzn. theme), zmienić ekran startowy i ikony.

1.)Pierwszy krok to modyfikacja systemu, żeby możliwa była instalacja motywów nie podpisanych cyfrowo przez MS. Jeśli mamy Xp z Service Packiem 2 to pobieramy TEN PLIK i wrzucamy do katalogu C:\WINDOWS\system32 (najlepiej przed skopiowaniem zrobić kopię podmienianego pliku – uxtheme.dll). Jeśli posiadamy Xp z Service Packiem 3, to sprawa jest prostsza, pobieramy tylko TEN PLIK, uruchamiamy i potwierdzamy zamianę pliku uxtheme.dll. Potem restartujemy komputer i możemy modyfikować themesy. Gdyby system z jakich kolwiek przyczyn nie chciał przyjąć nowego motywu to pobieramy jeszcze TEN PLICZEK i po rozpakowaniu instalujemy (w paczce 2 wersje instalacyjne x64 i x86).

2.)Nasz system jest już odpowiednio zmodyfikowany, pora przejść do konkretnych działań. Na początek musimy pobrać paczkę z motywami, ikonami i pozostałymi elementami. Wszystko znajdziemy w jednej paczce DO POBRANIA TUTAJ , a opisywać będę każdy element osobno.

Zmiana motywu (theme)

Od zmiany motywu zaczniemy nasz eksperyment. Po pobraniu podanej wyżej paczki rozpakowujemy ją np na pulpit. W środku ujrzymy taką oto zawartość:


Każdy z folderów odpowiada za wygląd naszego systemu. W pierwszym kroku zainstalujmy czcionki, żeby nasza kompozycja po zainstalowaniu nie wyglądała a’la Windows 98. Wchodzimy więc do folderu Fonts, klikamy na zawarte w folderze samorozpakowujące się archiwum i instalujemy.

*Przyszła pora na doinstalowanie motywu (themes’u). Otwieramy folder Theme, w środku widzimy archiwum z taką samą nazwą, klikamy na nie i instalujemy.

Nie zmieniajmy domyślnej ścieżki instalacji motywu, bo jest ona prawidłowa!

Po zainstalowaniu motywu powinno pokazać nam się standardowe okienko Właściwości:Ekran – zatwierdzamy wtedy naszą nową kompozycję. Nasam koniec zainstalujmy jeszcze dodatek do upiększenia naszego systemu. Otwieramy w tym celu folder o nazwie Iconized Taskbar Hack. W środku znajduje się wpis do rejestru. Dwu klikiem dodajemy go do naszego rejestru. Przechodzimy jeszcze do folderu o nazwie Styler Toolbar i instalujemy plik First Install Me. Po zainstalowaniu dwu klikiem instalujemy archiwum znajdujące się w tym samym folderze, co wcześniej wspomniany plik. Teraz uruchamiamy ponownie system, powinniśmy zobaczyć m.in nowe menu start i cały wygląd systemu:

Przedstawiony wyżej screen jest tylko przykładem, który ma pokazać jak wygląda zmienione m.in menu start i ikony. O zmianie ikon przeczytasz niżej

Zmiana domyślnych ikon

Przyszła kolej na zmianę ikon. Wygląd mamy już zmieniony, ale stare ikony mogą „męczyć oko”.  Pobieramy w tym celu TEN PROGRAM do zmiany ikon. Program jest w wersji próbnej, ale to nie powinno w niczym przeszkadzać. Po pobraniu instalujemy program.

Kolejnym krokiem jest pobranie ikon takich, jak w Windows 7. Znajdziemy je TUTAJ. Rozpakowujemy pobrane ikony w wyraźnie miejsce np na pulpit. Teraz otwieramy pobrany program do zmiany ikon, w głównym menu programu klikamy na Add Icon Packege i z menu wybieramy Install from disk. W otwartym oknie znajdujemy folder z rozpakowanym wcześniej ikonami i znajdujemy plik o nazwie SevenVG (to nasze ikony) i otwieramy. W oknie programu powinien pokazać się zestaw ikon o nazwie SevenVG, wybieramy ten właśnie zestawi klikamy na Apply Icon Package. Właśnie zmieniliśmy nasze ikony.

Zmiana ekranu startowego

Ostatnim elementem jest zmiana ekranu startowego systemu XP. Dokonamy tego przy pomocy TEGO PROGRAMIKU. Odpalamy program. Tak wygląda jego menu główne:

Teraz pobieramy ekran startowy  TEGO LINKU i po pobraniu dwu klikiem go otwieramy. Otworzy nam się program TuneUp wraz z wyborem ekranu startowego:

Pozostało nam tylko kliknąć na Zainstaluj i cieszyć się nowym ekranem startowy a’la Windows 7 :)

PODSUMOWANIE

Dzięki metodom opisanym przez mnie wyżej bez problemu możemy odmienić naszego starego XP.  Jeśli interesuje Cię większa porcja elementów do rozbudowy wyglądu systemu, zapraszam na stronę http://www.deviantart.com/