Zapewne zastanawiałeś się kiedykolwiek, czy można zmienić tło w danym folderze. Z reguły tło jest białe, może się okazać nudne i monotonne dla niektórych posiadaczy komputerów. Jest sposób na to, żeby korzystanie z naszego komputera i przeglądanie danych nie było monotonne i żeby nie opierało się tylko na jednym kolorze. Przedstawię małą sztuczkę, dzięki której bez problemów można zmienić tło danego folderu…

1.)Tworzymy na dowolnym dysku naszego komputera dowolny folder o dowolnej nazwie, któremu chcemy zmienić tło. Przed modyfikacją należy w tym folderze umieścić zdjęcie/obrazek, który ma nam posłużyć jako tło. W moim przypadku jest to folder o losowej nazwie didi:

2.)Pora na uczynienie naszego foldera folderem systemowym. Klikamy więc na menu i wybieramy . W okienku Uruchamianie wpisujemy frazę cmd i wciskamy Enter:

3.)W linii poleceń, która nam się pokaże wpisujemy: attrib +s d:\didi (zamiast d:\didi wpisać należy lokalizację wcześniej stworzonego folderu):

4.)Zamykamy wiersz poleceń. Nasz folder stał się właśnie folderem systemowym. Teraz tworzymy np na pulpicie dowolny plik tekstowy i wpisujemy do niego dane takie jak na screenie poniżej:

Zamiast obraz.jpg należy wpisać nazwę własnego obrazu, który został wrzucony do folderu, w którym zmieniamy tło. Nie należy zapomnieć również o właściwym rozszerzeniu naszego obrazu (w moim przypadku jest to jpg).

5.)Całość zapisujemy pod nazwą desktop.ini do naszego folderu (w moim przypadku folderu didi).

6.)Nasze tło zostało zmienione. Jeśli nie widać zmian, wystarczy ponownie otworzyć folder:

Tło nie musi być wcale obrazem, może to być dowolny kolor. Żeby ustawić kolor zamiast tła wystarczy, że w notatniku, w którym wpisywaliśmy kod do zmiany tła (screen z notatnika wyżej) zmienimy ostatnią linijkę kodu (podkreślona na czerwono) na którąś z podanych niżej (w kodzie jest zero, nie literka O):

0x00000000   = czarny

0x000000FF  = czerwony

0x00C000C0  = różowy

0x00FF0000   = niebieski

0x0000FF00  = zielony

Oczywiście wcześniej musimy wykasować z kodu linijkę bo inaczej nie ujrzymy koloru, tylko obraz, który zastosowaliśmy wcześniej.