phpbb-logo-przemo_1193360190Skrypt phpBB to gotowy system zarządzania i prowadzenia forum. Jest jednym z najpopularniejszych i co ważne bezpłatnym. Oferuje wiele dodatków przez co jest naprawdę godny uwagi. Jest kilka wersji zmodyfikowanych, lecz najciekawszą jest wersja by przemo, która łącznie zawiera około 300 dodatków z możliwością wyłączenia w panelu admina. Niektórym może sprawić problem z instalacją dlatego opisze dokładnie jak ja to robię, a korzystać będę z serwera home.pl. Właśnie… z serwera. Otóż to będzie jedyne w co trzeba zainwestować (lub skorzystać bezpłatnych serwerków). W każdym  razie musi spełniać następujące warunki:

PHP 3.0.9
MySQL – dostęp do jednej bazy danych (wersja co najmniej 3.22)

lub
PostgreSQL w wersji co najmniej 7.0.3.

Oczywiście instalacje można przeprowadzić również lokalnie, aby sprawdzić funkcjonalność forum. Chyba najłatwiej do tego użyć server Krasnal. No ale nas interesuje aby nasze forum było zainstalowane na zewnętrznym serwerze – gotowe do korzystania w sieci.

Najpierw ściągnij skrypt, który będziemy instalować phpBB by przemo 2.03mb.

Przyda się również program do wysłania skryptu na serwer filezilla 3.82mb.

Być może wielu z Was ma serwer w home.pl więc pokażę co trzeba tam zrobić, aby założyć bazę danych. Inni usługodawcy oferują podobne możliwości więc napewno sobie poradzicie.

Zakładanie bazy danych w home.pl

baza1

Oczywiście aby taką bazę danych założyć najpierw trzeba mieć miejsce wykupione na serwerze. Jeżeli już mamy to logujemy się na home.pl i wybieramy Konfiguracja WWW, następnie po lewej Konfiguracja SQL. Jak widać mam już 3 bazy danych, w moim przypadku są to 3 osobne strony. Klikamy na Dodaj.baza2

W miejscu gdzie mamy Hasło wpisuje 12345678 (i to będzie nasze hasło). A w opisie np. moje forum. Zapisz. Powinno się ukazać coś takiego:

baza3

Gotowe. Do instalacji forum będziemy potrzebowali nazwy bazy danych iphon3g (dlaczego taka? bo już wcześniej nazwę konta w home.pl taką podałem) i hasło: 12345678.

Wysyłanie plików na serwer

filezilla1

Podobnie zalogujesz się do konta innego usługodawcy.

Po zalogowaniu się na swoje konto utworzyłem folder „forum” i tam wrzuce wszystkie pliki, które wcześniej rozpakowałem phpBB by przemo. Wygląda to dokładnie tak:

file

Instalacja phpBB by przemo

Gdy wszystkie pliki mamy już na serwerze możemy urochomić proces instalacji. W przegladarkę wpisujemy adres, w moim przypadku to:

Widzimy tabele, która trzeba wypełnić. Wykorzystujemy do tego gotowe już informacje, czyli nazwa bazy danych, hało, mail itp.

przemo

Zaczynamy instalację. Jeżeli dane są poprawne to powinna nam sie ukazać informacja:

„Konto administratora zostało utworzone. W tej chwili podstawowa instalacja jest zakończona. Pamiętaj o sprawdzeniu Konfiguracji Głównej i zmianie tych opcji, które tego wymagają. Pamiętaj też o sprawdzeniu w Panelu Administracyjnym w sekcji „Kontrola Systemu” czy wymagające tego pliki i katalogi w katalogu forum mają prawa do zapisu, w przeciwnym wypadku część funkcji nie będzie działać prawidłowo.
Dziękujemy, za wybór phpBB modified by Przemo. „

Aby dostać się do panela administracyjnego wpisujesz:

Hasło i login administratora taki jaki podałeś przy instalacji.

Powodzenia :)