Wielu z was mogła się zdarzyć taka sytuacja, iż zapomnieli hasła do swojego komputera. Pierwsze co nam może przyjść do głowy to…format dysku i nowa instalacja systemu. Nie, nie nie – nie o tym jest ten poradnik. Pokażę wam tutaj, jak całkiem bezpiecznie usunąć stare, zapomniane hasło z systemu przy pomocy bootowalnej płytki z narzędziami diagnostycznymi. Do tego celu wykorzystamy  zestaw  o nazwie ULTIMATE BOOT CD . Przy pomocy jednego z programów zawartych w tym zestawie usuniemy hasło i bez problemu dostaniemy się do naszego komputera. Sztuczka działa na pewno na Windows XP, Vista i 7. Całość zaprezentuje na Windows XP. Nie testowałem usuwania hasła na Windows 8, więc nie wiem, czy tam porada się sprawdzi. Zapraszam do przeczytania poradnika.

1.) Pierwszy krok to pobranie obrazu z narzędziami diagnostycznymi. Możemy to zrobić na darmowej stronie producenta

 

Jeśli korzystamy z Windows XP to obraz możemy nagrać dowolnym programem do nagrywania obrazów np Alcohol 120%. Prościej jest w Windows 7/Vista – wystarczy, że prawym klawiszem myszy klikniemy na obraz i z menu Otwórz za pomocą wybierzemy narzędzie do nagrywania obrazów, które wbudowane jest w systemie:
haslo nagraj

2.) Nagrywamy obraz. Płytka ta od razu stanie się bootowalna, więc wystarczy w BIOS ustawić start z płyty. Jest o tym mowa na naszym blogu. U mnie efekt zapomnianego hasła wygląda tak, jak na screenie poniżej. Wpisuje hasło i nic – dostaję info, że jest niepoprawne. Całość pokazana jest na maszynie virtualnej!:

haslo 1

3.) Gdy bootowanie z płyty mamy już ustawione, a płyta znajduje się w napędzie, ukaże się nam okno z UBCD – przechodzimy do diagnostyki dysku więc wybieramy HDD:

haslo 2

4.) Następnie przechodzimy do pozycji Data Recovery, by odszukać nasze oprogramowanie:

haslo 3

5.) Teraz wybieramy Offline NT Password % Registry Editor i potwierdzamy klawiszem Enter. Ta aplikacja pomoże nam usunąć zapomniane hasło. Po wybraniu pozycji za chwilkę ukaże się czarne okno z przelatującymi białymi napisami. Po chwili, gdy ekran się zatrzyma zobaczymy listę istniejących partycji. Wybieramy tą, na której mamy zainstalowany system – z reguły obok niej figuruje napis BOOT. Wpisujemy więc 1 i naciskamy Enter:

haslo 5

6.) Drugi krok informuje nas, abyśmy wybrali miejsce, gdzie są pliki rejestru. W XP powinna być to ścieżka Windows/system32/config   Jeśli mamy inny system to program powinien tą ścieżkę pokazać. Wpisujemy więc tą nazwę lub Y i naciskamy Enter. Profilaktycznie lepiej będzie, jak wpiszemy cała nazwę – przy skrótach mogą wysypać się błędy:

haslo 6

7.)  Edytujemy kolejne pliki systemowe, więc wpisujemy ponownie 1 i naciskamy Enter:

haslo 7

8.) Teraz podajemy nazwę użytkownika (w moim przypadku Administrator) i naciskamy Enter. Następnie w celu usunięcia hasła wpisujemy znów 1 i potwierdzamy Enterem:

haslo 8

9.) Jeszcze pozostała nam opcja Password Reset więc i ją wybieramy podając 1 i potwierdzając Enterem:

haslo 9

10.) Dostaniemy stosowne info, że hasło zostało wyczyszczone:

haslo 10

11.) Nie pozostało nam nic innego jak zapisanie zmian, czyli:

* opuszczamy menu wpisując wykrzyknik ! i potwierdzamy klawiszem Enter

* z menu, które nam się ukaże wychodzimy wpisując literkę q i potwierdzamy Enterem

*  zapisujemy zmiany wpisując literkę y i potwierdzamy Enterem po raz kolejny

* PC powinien uruchomić się sam – jeśli się tak nie stanie: wyjmujemy płytę i uruchamiamy ponownie bądź stosujemy się do komunikatów na ekranie

***ISTOTNA UWAGA***

Jestem autorem tego poradnika, jest więc on moją własnością, jak i własnością serwisu toin.plKopiowanie w całości, jak i w częściach jest bez naszej zgody zabronione!