Masz problem z plikami .exe i nie otwierają się one tak, jak powinny? Często przy różnych manipulacjach w systemie Windows może się zdarzyć tak, że pliki z rozszerzeniem .exe będą się otwierały np. w programie Word Pad, Notatnik lub w ogóle nie będą się otwierały. Jeśli sprawy z wirusami mamy wykluczone może się okazać, że problem tkwi w rejestrze Windows.

1. Jeśli podczas próby otwarcia dowolnej aplikacji ujrzysz jakiś komunikat, który uniemożliwia jego otwarcie lub wskazuje, aby wybrać program do jego otwarcia powinniśmy poszukać przyczyny w rejestrze. Przy otwieraniu pliku możemy napotkać takie okno:
nieznany-plik
2. Przechodzimy do rejestru systemu Windows. Wciskamy Logo Windows + R i okienku wpisujemy regedit po czym wciskamy enter:
regedit

3. Gdy rejestr zostanie otwarty musimy przejść do następującego klucza:
HKEY_CLASSES_ROOT\.exe
Po prawej stronie zobaczymy wartości. Tą o nazwie (Domyślna) edytujemy i zmieniamy jej wartość z (Domyślna) na exefile:

exefile4. Potwierdzamy okno i odnajdujemy kolejny klucz:
HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\shell\open\command

command

5. Po prawej stronie zobaczymy kolejne wartości. Odnajdujemy ponowie tą o nazwie (Domyślny) i edytujemy jej wartość. Wpisujemy taką wartość: „%1” %*
Jeśli okaże się, że wartość taka jest już wpisana to po prostu skasujmy ją i wpiszmy ponownie. Może się okazać, że to brak nazwy wartości exefile powodował błąd z otwieraniem plików wykonywalnych.

edytowanie-ciagu6. Zamykamy rejestr i uruchamiamy komputer ponownie. Sprawdźmy, czy pliki wykonywane .exe uruchamiają się poprawnie. Wszystko powinno być już w porządku.