Wielu z nas na pewno spotkało się z opornymi sterownikami, które to stwarzały problemu podczas usunięcia. Przykład – sterowniki karty dźwiękowej lub drukarki. Oporny sterownik z reguły uniemożliwia zainstalowanie jego najnowszej wersji, co później skutkuje błędami z oprogramowaniem. Dzięki programowi Driver Sweeper usuniemy „uparty” sterownik bez żadnego problemu.

1.) Sztuczka działa na systemach Windows XP, Vista i 7. Program pobieramy np z tej strony KLIK. Po pobraniu instalujemy i uruchamiamy. Zobaczymy główne okno programu:

2.) Zabieramy się za usunięcie wadliwego sterownika. W menu głównym Home klikamy Analyse and clean – po prawej stronie zobaczymy grupę wszystkich sterowników. Dla przykładu chcę usunąć sterowniki od kart dźwiękowej, więc zaznaczam Realtek – Sound i klikam na Analyse:

3.) Po kilkunastu sekundach Driver Sweeper wyświetli listę sterowników (w moim przypadku karty dźwiękowej). Domyślnie są wszystkie zaznaczone do usunięcia ale możemy to zmienić, odhaczające te, które chcemy pozostawić. Z reguły powinniśmy usunąć wszystkie składniki, jeśli mamy zamiar zmienić sterownik:

4.) Klikając na Clean rozpocznie się proces usuwania sterownika wraz z jego wszystkimi składnikami. Jeśli program zapyta, czy na pewno chcemy kontynuować – zgadzamy się klikając Ok. Na sam koniec możemy zostać poproszeni o ponowne uruchomienie komputera – oczywiście uruchamiamy PC ponownie.

PODSUMOWANIE

Wadliwe sterowniki każdemu z nas mogą przysparzać sporo problemów. Warto więc usunąć je za pomocą odpowiedniego narzędzia, niż męczyć się tracąc przy tym głowę.