Długo oczekiwałeś na Windows 10? W końcu się go doczekałeś – pobrałeś, zainstalowałeś i…zobaczyłeś czarny ekran zamiast oczekiwanego pulpitu. Niestety ale i tak może się zdarzyć. Co prawda miałem raz styczność właśnie z czarnym ekranem, ale udało mi się z nim uporać. Mógł to być problem z jakimś plikiem, sterownikiem lub po prostu stało się to bez powodu – niestety i taki scenariusz możemy założyć. Postanowiłem się z wami podzielić tym, jak uporałem się z problemem.
1.
Przede wszystkim nie należy załamywać rąk – żadne pliki na pewno nie zostały utracone. Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy zrobić to uruchomienie trybu awaryjnego. W Windows 10 jest trochę inaczej – po ponownym uruchomieniu komputera trzymamy LEWY SHIFT i naciskamy cały czas F8 aż do skutku, gdy ujrzymy okno z ustawieniami zaawansowanymi. Klikamy na Rozwiąż problemy:

2.
Opracowując artykuł stwierdziłem, że nie ma sensu, abym wstawiał po kolei kilkanaście zdjęć przedstawiających uruchomienie trybu awaryjnego. Postanowiłem więc przedstawić to w skrócie: Gdy klikniemy na Rozwiąż problemy, to kolejno klikamy na Opcje zaawansowane — - > Ustawienia uruchamiania — - > Uruchom ponownie (obrazuje to poniższy skrócony screen):

3.
Komputer uruchomi się ponownie i po chwili zobaczymy Ustawienia uruchamiania. Naciskamy klawisz 4 by przejść do wspomnianego trybu awaryjnego:

4.
Skoro pulpit nam się nie wyświetla możemy rozważyć dwie kwestie: uszkodzony sterownik od karty graficznej lub problem z odświeżaniem pulpitu. Przejdźmy najpierw do kwestii sterowników – przechodzimy do Mój komputer i klikamy prawym przyciskiem myszy na puste miejsce wybierając Właściwości. Następnie klikamy na Menedżer Urządzeń.
5.
Skoro pulpit nam się nie wyświetla możemy rozważyć dwie kwestie: uszkodzony sterownik od karty graficznej lub problem z odświeżaniem pulpitu. Przejdźmy najpierw do kwestii sterowników – przechodzimy do Mój komputer i klikamy prawym przyciskiem myszy na puste miejsce wybierając Właściwości. Następnie klikamy na Menedżer Urządzeń.

6.
Gdy usuniemy sterownik uruchamiamy komputer ponownie. System po ponownym uruchomieniu powinien załadować go ponownie i wszystko powinno wrócić do normy. Jeśli ukaże się pulpit – problem mamy rozwiązany.
Jeśli nadal mamy problem z wyświetlaniem ekranu – przejdźmy do następnego kroku.
7.
Po raz kolejny udajemy się do trybu awaryjnego powtarzając powyższe kroki.
8.
Będąc w trybie awaryjnym przechodzimy do edytora rejestru. Klikamy ikonę lupy na pasku zadań i wpisujemy frazę regedit.
9.
W edytorze odnajdujemy następujący klucz:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\ActiveSetup\Installed Components
A następnie po lewej stronie odnajdujemy taką wartość:
{89820200-ECBD-11cf-8B85-00AA005B4340}
10.
Po prawej widzimy wszystkie wartości i klucze. Usuwamy ten o nazwie (Domyślna nazwa), Typ REG_SZ , Dane Windows Desktop Update:

11.
Po ponownym uruchomieniu komputera problem powinien zostać rozwiązany. Jeżeli w dalszym ciągu ktoś z was miewa problemy z czarnym ekranem – proszę pisać w komentarzu do tego artykułu, a coś wymyślimy. Pamiętajmy, że sprzęt potrafi być zawodny i u jednego was problem zniknie, a u drugiego będzie występował nadal.
U mnie po aktualizacji komp sie włącza ale jest czarny ekran, klawiatura się nie podświetla, power świeci. Przy uruchomieniu bez dysku reakcja była ta sama ale po ok 5 minutach klawiatura się podświetliła a komp zaczął jakby bardziej pracować. Ekran niestety czarny. Nie dało się kompa wyłączyć przytrzymując power. Drugi raz bez dysku uruchomił było jak z dyskiem czyli bez podświetlenia i czarny ekran, w takiej postaci dało się wyłączyć przyciskiem power. Komp ma dwa lata i procek i7. Co z nim nie tak?!
Po załączeniu komputera pokazuje się okno w którym wybieram win 10 (wcześniej tego nie było) komputer bardzo długo się załącza a po zalogowaniu jest czarny ekran.
Witam,
w trybie awaryjnym również mam czarny ekran. Jakiś inny pomysł?
Ja zamiast odinstaluj mam odinstaluj urządzenie. Czy to jest to samo?