Pewnie nie raz słyszałeś o anonimowości w sieci. Owszem – jest to możliwe. Wystarczy skuteczne narzędzie, jakim jest serwer proxy. Serwer ten potrafi w znacząco dużym stopniu zapewnić nam anonimowość w internecie poprzez ukrycie naszego adresu IP. Dobry serwer proxy potrafi też znacząco przyspieszyć wczytywanie stron www.

Serwer proxy działa za podstawie poniższego schematu:

Zrozumienie powyższego schematu jest bardzo proste. Mianowicie użytkownik internetu (Client) łączy się z siecią poprzez serwer proxy, który zapewnia anonimowość (Serwer proxy). Serwer ten ukrywa adres IP internauty, a następnie umożliwia dalsze przeglądania stron internetowych w sposób nie pozostawiający śladów (INTERNET).

1.) Uruchamiamy przeglądarkę i przechodzimy na tą stronę ANONIMOWO W SIECI. Następnie klikamy na odnośnik PROXY LIST:

2.) Na ekranie zobaczymy listę serwerów proxy wraz z krajem, w jakim są ulokowane oraz stopniu anonimowości:

3.) Wybieranie i sprawdzanie każdego serwera po kolei jest monotonne i nieporęczne, ponieważ większość z nich może nie działać poprawnie lub może nie działać w ogóle. To, czy dany serwer działa możemy w bardzo prosty sposób sprawdzić za pomocą programu ProxyWay. Program pobieramy, instalujemy i na końcu uruchamiamy. Tych prostych procedur nie trzeba opisywać, każdy z nas potrafi (albo i nie? nie mój w tym już problem ;D ) zainstalować dowolny program.

4.) Program mamy zainstalowany. Wygląda on w ten sposób:

5.) W celu sprawdzenia serwerów proxy, zapisujemy wcześniej otworzoną stronę na dysku twardym komputera, aby następnie otworzyć ją w programie ProxyWay. W przeglądarce Mozilla Firefox stronę zapiszemy klikając  na Plik—>Zapisz stronę jako…

6.) Po zapisaniu strony przechodzimy do programu. Klikamy na Proxy i wybieramy z listy Proxy list:

7.) A następnie w prawym dolnym rogu klikamy na Import:

8.) I wybieramy zapisaną wcześniej stronę:

9.) Po chwili program załaduje listę serwerów wraz z ich statusami. Proxy jest aktywne wtedy, gdy jest oznaczone jako good.

Statusy serwerów proxy wyglądają następująco:

Transparent (słabo widoczne) – ukrywają dane o nas, ale nie ukrywają IP. Jakich serwerów nie należy wybierać.

Anonymous (anonimowe) – żadne informacje o nas nie są ujawniane.

High anonymous (w pełni anonimowe) – jesteśmy w pełni anonimowi.

10.) Teraz przyszła pora na wypróbowanie połączenia. Przykład oparty jest na przeglądarce Firefox.  Klikamy na Narzędzia—>Opcje. Potem przechodzimy do Zaawansowane—>Sieć—>Ustawienia:

Zaznaczamy opcję podaną na powyższym screenie. W pole Serwer proxy HTTP wpisujemy adres IP wybranego serwera proxy z tych, które wskazał program. W pole Port wpisujemy port danego serwera (również odczytujemy z programu). Klikamy Ok i od tej chwili nowe ustawienia zostały wprowadzone.

PODSUMOWANIE

Serwery proxy są bardzo przydane, jeśli nie chcemy ujawniać tego, co poczynamy w sieci. Pamiętajmy jednak, że używając nawet najlepszego serwera proxy nie będziemy NIGDY w 100% anonimowi – zawsze pozostanie jaki ślad.